Flesz: Nowa szczepionka położy kres pandemii?
Kompleks Astorii składa się z budynku głównego hali basenowej (od strony ul. Królowej Jadwigi) oraz budynku hangaru na kajaki (od strony bulwaru). W całym kompleksie przy wykorzystaniu wszystkich funkcji i pomieszczeń łącznie będzie mogło przebywać ok. 1000 osób w tym na widowni basenu ok. 500 osób. Obiektem zarządzać będzie spółka Bydgoskie Obiekty Sportowe.
Od 2,1 do 6 metrów głębokości
Olimpijski basen o wymiarach 50 m x 25 m, z dnem na głębokości od 2,1 m schodzącym do 6 m na długości 12,5m umożliwia naukę nurkowania. Dzięki zdjęciom udostępnionym przez FlyFoto.PRO możemy zobaczyć jak nowa Astoria prezentuje się pod wodą. Zapraszamy do obejrzenia galerii.
Ruchome dno
Wyjątkowym rozwiązaniem jest również ruchome dno basenu (o wymiarach 25 m x 25 m), które umożliwia zmianę jego głębokości od 0 cm do 210 cm oraz uzyskanie zróżnicowania głębokości w dwóch jego strefach. Dzięki takim rozwiązaniom technicznym, basen można podzielić na cztery strefy o różnych głębokościach, gdzie będą odbywały się różne rodzaje zajęć. Woda w basenie jest podgrzewana do 28 stopni.
Budowa olimpijskiej Astorii zajęła 2 lata. Wcześniej konieczna była rozbiórka starego basenu. Największym wyzwaniem była budowa płyty fundamentowej w trudnym terenie bardzo blisko rzeki. Inwestycja kosztowała 102,2 mln zł. Miasto przez wiele lat zabiegało o jej dofinansowanie z budżetu centralnego. Ostatecznie w 2017 roku podpisana została umowa z Ministerstwem Sportu i Turystki na kwotę 25 mln zł. Miasto wnioskowało o kwotę dwa razy większą. (źródło: bydgoszcz.pl)
