O organizację 7 Kongresu Europejskiego Towarzystwa Socjologicznego Instytut Socjologii UMK zaczął starać się ponad dwa lata temu. - To było jeszcze przed referendum akcesyjnym. Baliśmy się o jego wynik, ale niezależnie od niego postanowiliśmy, że polska i europejska socjologia będzie w Europie - _mówi prof. Andrzej Zybertowicz, dyrektor Instytutu Socjologii UMK.
Do naszego miasta przyjedzie ponad 1000 naukowców z dziedziny nauk społecznych z całego świata. Będą rozmawiać o nierównościach w społeczeństwach i między nimi - dyskutować o tym dlaczego niektóre regiony kontynentu rozwijają się szybko, a innym to się nie udaje. Wśród wykładowców będą m.in. profesorowie: Mirosława Marody, Henryk Domański, Andrzej Rychard, Goran Therborn, czy Charles Tilly.
- _Kongres odbywa się u was, ponieważ Toruń przedstawił najbardziej konkretną ofertę - odpowiada J.P. Roos, przewodniczący Europejskiego Towarzystwa Socjologicznego. Poza tym nasze miasto posiada też bogatą ofertę kulturalną, z której naukowcy mogą skorzystać między sesjami.
Przygotowania kongresu nie podjęły się inne - starsze, polskie instytuty socjologii. Pierwszy nabór na dzienne studia socjologiczne na UMK przeprowadzono w 1989 roku, a już zaledwie rok później w Toruniu został zorganizowany Ogólnopolski Zjazd Socjologiczny. Pięć lat później rektor powołał Instytut Socjologii UMK, w którego dorobek od dzisiaj wpisze się też organizacja kolejnej prestiżowej imprezy.
