https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

O choince prawie wszystko

Katarzyna Piojda, Rafał Głodek.
Do Polski zwyczaj stawiania choinek w domach w okresie Bożego Narodzenia przeniósł się z Niemiec w XVIII w.
Do Polski zwyczaj stawiania choinek w domach w okresie Bożego Narodzenia przeniósł się z Niemiec w XVIII w.
Najstarsze pisemne świadectwo o ozdobionym na Boże Narodzenie drzewku pochodzi z 1419 r.

Początki zwyczaju

Wtedy to niemieccy piekarze z Fryburga ustawili choinkę w szpitalu Świętego Ducha, ozdabiając ją jabłkami, gruszkami, opłatkami, piernikami, orzechami i papierowymi ozdobami.
Do Polski zwyczaj stawiania choinek w domach w okresie Bożego Narodzenia przeniósł się z Niemiec w XVIII w.

Najpopularniejsze

Najpopularniejsze są świerki. Ich sztywne igły - zielone, niebieskie lub żółtawe - osadzone są gęsto na całej powierzchni gałązek, które są chropowate i kanciaste. Po zasuszeniu igły szybko opadają. Najbardziej cenione gatunki to świerk kłujący (popularnie zwany srebrnym) i świerk serbski. Ostatnio pojawiły się nowe, mniej znane gatunki: daglezja i choina kanadyjska. Daglezja kształtem przypomina świerki, a wyglądem i trwałością igieł po zasuszeniu - jodły. Jej igły są miękkie w dotyku, a po roztarciu pachną jabłkami. U odmiany sinej są szarosrebrnego koloru. Choina kanadyjska ma stożkowy kształt i cienkie, często lekko zwisające na końcach gałęzie. Drobne igiełki, gęsto pokrywają gałązki, po zaschnięciu szybko opadają.

Czy można kupić nie wychodząc z domu?

Z pomocą przyjdzie portal allegro.pl. Oprócz sztucznych, można także znaleźć także choinki w doniczkach. Na terenie Warszawy można zamówić choinkę z dostawą do domu. Firma również odbierze drzewko po świętach i odpowiednio je zutylizuje.

Co zrobić, żeby drzewko długo utrzymało świeżość?

Najlepiej w pomieszczeniu, w którym stoi choinka, utrzymywać możliwie niską temperaturę (maks. 18-20 stopni) i dbać o dobrą wilgotność powietrza Na trwałość choinki wpływa także ilość i intensywność używania lampek choinkowych, które bardzo wysuszają zarówno pobliskie igły, jak i powietrze wokół drzewka.

Co grozi za kradzież?

Za kradzież choinki grozi mandat do 500 złotych lub sprawa karna, jeśli wartość drzew przekracza 250 złotych. W ubiegłym roku na złodziei choinek nałożono około dziesięć tysięcy mandatów na kwotę ponad 680 tysięcy złotych.

Czy samemu można zrobić?

Pewnie. Na stronie internetowej www.kuradomowa.com jest przepis na... własnoręczne wykonanie choinki. Trzeba się zaopatrzyć w zieloną bibułę, klej, nożyczki i patyczek do szaszłyków.

A może na raty?

To możliwe! W niektórych sklepach internetowych są takie udogodnienia. Przykładowo: w sklepie www.multizakupy.pl choinkę wysoką np. na 160 centymetrów, która kosztuje 109 złotych, można kupić na raty płacąc miesięcznie 4,22 złote miesięcznie.

Gdzie za granicą?

Choinki z naszego regionu trafiają trafiają również na eksport do Włoch, Niemiec, Finlandii oraz Rosji.

Znasz legendę?

Legenda o pierwszej choince. Tej nocy, kiedy narodził się Jezus, wszystkie stworzenia przybywały do stajenki. Drzewa też chciały pokłonić się Panu. Najpierw przyszła palma, która ofiarowała Dzieciątku swój cień. Potem weszła oliwka. Ta dała Mu oliwę. Do stajenki chciała wejść też choinka, ale nikt jej nie wpuścił, bo była brudna i kłuła. Zlitował się nad nią Jezus i ustanowił ją świątecznym drzewkiem.

Najwyższa

Stoi w Dortmundzie. Świąteczne drzewko mierzy 45 m wysokości i waży 30 ton, do stworzenia "giganta" zużyto 1700 świerków. W kategorii największa jednoczęściowa świąteczna choinka wygrywa natomiast Nadrenia Północna - Westfalia. Bożonarodzeniowe drzewko mierzy bowiem 36 m wysokości. W rankingu największych sztucznych choinek pierwsze miejsce przypada Warszawie. Metalowa konstrukcja, która stanie pod Pałacem Kultury i Nauki osiągnie wysokość 72 m (tyle co 20-piętrowy budynek). Waży 180 ton. Ogromną choinkę przyozdabia 2 mln świątecznych lampek.

Najdroższa

Najdroższą choinkę wystawiła pewna firma jubilerska w Tokio, w 1975 r. Oceniono ją na blisko trzy miliony dolarów.

Czy są promocje?

Zdarzają się. Kupisz dwie choinki, a trzecią dostaniesz za darmo. Do każdego zakupu choinek powyżej 200 złotych, gwiazda betlejemska gratis. Tego typu ogłoszenia można spotkać w internecie.

Do czego można wykorzystać opadłe igły?

Igliwie warto zebrać i rozsypać w ogrodzie wokół roślin kwasolubnych (rododendrony, borówki wysokie, wrzosy itp.).

Grasz w... choinkę?

Są "choinkowe" gry internetowe, np. na stronie www.mojegry.pl, choćby ubieranie choinki. Wygrywa ten, kto najszybciej ubierze choinkę przesuwając myszką ozdoby. W nagrodę dla zwycięzcy na ekranie zaświecą się wszystkie lampki.

Na co zwrócić uwagę?

Wybierając drzewko zwracamy uwagę na to, czy igły mają żywą barwę i połysk, czy nie opadają po poruszeniu gałązką. Dowodem świeżości drzewka jest także intensywny zapach i elastyczność gałązek.

IIe żywych drzewek co roku jest stawianych w polskich domach?

Szacuje się, że jest to około 5 mln drzewek.

Gdzie ustawić?

Nie jest obojętne, gdzie w domu ustawia się bożonarodzeniowe drzewko. Według feng shui choinka jest nośnikiem energii Drewna oraz Ognia. Oba te żywioły, źle użyte, mogą zakłócić atmosferę świąt. Jeśli choinkę ustawisz w stronę południa, święta będziesz miał spokojne, północy - w przyszłym roku możesz stracić pracę, na wschód - na gwiazdkę przyjedzie teściowa i zostanie aż do święta Trzech Króli (6 stycznia). O zgrozo... na zachód - wkrótce zaboli cię ząb.

Jak kupić?

Ważne jest, aby choinka pochodziła ze specjalnej plantacji lub legalnej wycinki w lesie. Każdy sprzedawca ma obowiązek pokazać nam na życzenie potwierdzający to dokument.

Czy może zabraknąć?

Na szczęście nam to nie grozi, ale taki problem mają Duńczycy. Co prawda w tym roku wyprodukowali 11 mln drzewek, ale z tego 10 mln wysłali na eksport.

Wybrane dla Ciebie

Pociąg z Polski do Chorwacji w wakacje? Tak dojedziesz z Bydgoszczy

NOWE FAKTY
Pociąg z Polski do Chorwacji w wakacje? Tak dojedziesz z Bydgoszczy

MISTRZOWIE FOTOGRAFII Głosowanie rozpoczęte! Głosuj na swoich faworytów!

MISTRZOWIE FOTOGRAFII Głosowanie rozpoczęte! Głosuj na swoich faworytów!

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska