Skąd wzięło się Boże Narodzenie?
Boże Narodzenie, choć ma korzenie chrześcijańskie, zawiera w sobie kilka elementów i symboli zaczerpniętych z kultury pogańskiej. W tradycji chrześcijańskiej święto upamiętniające narodziny Jezusa Chrystusa jest stałą uroczystością liturgiczną przypadająca na 25 grudnia. Warto jednak wiedzieć, że w żadnej z Ewangelii nie jest wspomniana faktyczna data narodzin Jezusa.
Z przekazów Klemensa Aleksandryjskiego wiadomo, że za dzień narodzin Chrystusa były podawane różne daty: 19 kwietnia, 20 maja, a nawet 17 listopada. W 353 roku kościół postanowił, że dniem upamiętniającym boże narodziny będzie 25 grudnia. Nie była to data przypadkowa - tym samym dniu narodził się Mitra, bóstwo solarne w mitologii indoirańskiej. Był to oczywiście zabieg celowy, służący osłabieniu pogańskiego kultu.
Obchody Bożego Narodzenia również powiązane są z dawnymi obrzędami ludowymi, także tymi o pogańskiej proweniencji. Przykładem jest choćby choinka, umieszczana nie tylko w domach, ale także na ulicach miast i w samych kościołach.

Kult żywego, zielonego drzewka iglastego wywodzi się jeszcze z czasów pogańskich. W przedchrześcijańskiej tradycji ludowej uważano je za symbol życia i odradzania się, trwania i płodności.
Drzewo iglaste jako element bożonarodzeniowy pojawiło się po raz pierwszy w XVI wieku w Alzacji. Tam też dekorowano je ozdobami z papieru i jabłkami, co stanowiło nawiązanie do rajskiego drzewa.
W XIX wieku choinka rozpowszechniła się w Anglii i Francji, a potem w krajach Europy Południowej. Dziś jest najbardziej rozpoznawalnym symbolem świąt Bożego Narodzenia.
Swoją symbolikę mają także poszczególne dekoracje. Światełka zwiastować mają przyjście Chrystusa na świat, ozdoby to symbol łaski Bożej, łańcuch - węża-kusiciela, jabłka zaś - grzechu.
Z czego wywodzą się pozostałe bożonarodzeniowe tradycje? Sprawdź w galerii.
