MKTG SR - pasek na kartach artykułów

O dopłaty do zwierząt ma być łatwiej. Sprawdź, co się zmienia

Oprac.AGW
pixabay.com
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa informuje o trwających pracach nad zmianą przepisów dotyczących spełniania "warunków kwalifikowalności do otrzymania płatności związanych do zwierząt". Przepisy mają być łagodniejsze.

Do tej pory, jeżeli zwierzę nie zostało zgłoszone do rejestru prowadzonego przez ARiMR albo gospodarz zrobił to po terminie, wówczas nie kwalifikowało się do płatności. Zmiana na polegać na tym, że płatności związane do zwierząt będą przysługiwały rolnikowi, jeżeli zgłosi je najpóźniej w dniu złożenia wniosku o przyznanie płatności.

Gdy jedno zwierzę sprzedasz, a drugie kupisz

Wówczas, aby uzyskać dopłaty na nowo kupioną np. krowę, trzeba zgłosić ją do rejestru prowadzonego przez Agencję nie później niż w dniu poinformowania kierownika biura powiatowego ARiMR o zastąpieniu zwierzęcia zadeklarowanego we wniosku przez inne zwierzę. Oznacza to również, że jeżeli takie zwierzę, nie było wcześniej zgłoszone do systemu IRZ lub zgłoszone poza obowiązującym terminem, będzie mogło być objęte płatnościami, o ile rolnik zgłosi je najpóźniej w dniu złożenia wniosku o przyznanie płatności, wyjaśnia ARiMR.

Przeczytaj też: Co z dopłatami, jeśli rolnik nie spełnia wymogu zazieleniania? [wideo]

Nadal obowiązują warunki dotyczące wieku czy liczby zwierząt. Nieterminowe zgłoszenie zwierząt może powodować zmniejszenie płatności bezpośrednich oraz płatności obszarowych PROW z tytułu nieprzestrzeganie wymogów wzajemnej zgodności w obszarze identyfikacji i rejestracji zwierząt.

Warunki przysługiwania płatności

Płatność do bydła i krów
- rolnik posiada samice lub samce bydła domowego które 15 maja roku, w którym został złożony wniosek o przyznanie tej płatności, mają nie więcej niż 24 miesięce. Rolnik powinien posiadać te zwierzęta przez 30 dni od dnia złożenia wniosku. Wiek krów 15 maja musi przekraczać 24 miesiące. Ile sztuk można zgłosić? minimum 3, maksimum 30.

Przeczytaj też: Masz 20 hektarów? Zobacz, ile dostaniesz dopłaty za 2015 rok

Płatność do owiec i kóz
- gospodarz ma samice owcy domowej i kozy domowej, wiek zwierząt 15 maja roku wynosi co najmniej 12 miesięcy. Rolnik powinien posiadać te zwierzęta od 20 października do 20 listopada roku, w którym został złożony wniosek o przyznanie tej płatności oraz w dniu złożenia tego wniosku - w przypadku owiec, 30 dni od dnia złożenia wniosku o przyznanie danej płatności - w przypadku kóz. Rolnik zadeklaruje we wniosku minimum 10 sztuk owiec lub 5 sztuk kóz.

Do wniosku należy dołączyć "Oświadczenie o zwierzętach zadeklarowanych do płatności".

Przeczytaj też: Płatności bezpośrednie od 2015. Ile do zwierząt, obszarów, dla młodych rolników?

Źródło: www.arimr.gov.pl

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska