Zapalenie oskrzeli jest zakażeniem układu oddechowego, któremu towarzyszy bardzo często suchy kaszel lub z odkrztuszaniem wydzieliny, a także gorączka. Jest to choroba powszechna, którą przechodzi bardzo wiele osób.
Zapalenie oskrzeli - przyczyny
Przyczyną zapalenia oskrzeli są wirusy, które powodują także przeziębienie i grypę. Należą do nich m.in. wirusy grup A i B, rotawirusy i koronawirusy (w tym przypadku inne, niż te, które odpowiadają za COVID-19). Zdecydowanie rzadziej zapalenie oskrzeli powodują bakterie.
Zobacz także:Zakrzepica żył - oto najczęstsze objawy. Takie uczucie w nogach może oznaczać poważną chorobę
Zapalenie oskrzeli - objawy
Na co zwracać szczególną uwagę, gdy odczuwamy złe samopoczucie i podejrzewamy zapalenie oskrzeli? Najczęstszymi objawami tej choroby są:
- kaszel suchy lub z odkrztuszaniem wydzieliny,
- gorączka,
- czasem ból mięśni,
- złe samopoczucie,
- czasem występujący świszczący oddech
Objawy powinny ustępować po 6-7 dniach. Kaszel może nam jednak towarzyszyć nawet do 2-3 tygodni. Gdy wymienione objawy utrzymują się przez kilka dni powinniśmy z pewnością skonsultować się z lekarzem.
Zapalenie oskrzeli - leczenie
W leczeniu zapalenia oskrzeli podstawowym zaleceniem jest oczywiście odpoczynek w domu. Należy często wietrzyć pomieszczenia i utrzymywać temperaturę w środku w granicach 20 stopni. W przypadku gorączki pamiętajmy o piciu dużej ilości niegazowanych płynów. Doraźnie zalecane jest stosowanie paracetamolu.
Takie są przyczyny i objawy zapalenia oskrzeli. Na to trzeba zwrócić uwagę
O przyczynach, objawach i leczeniu zapalenia oskrzeli piszemy także w naszej galerii.
W przypadku uporczywego kaszlu warto poradzić się lekarza, który przypisze leki ułatwiające odkrztuszanie.
Zapalenie oskrzeli - profilaktyka
W profilaktyce zapalenia oskrzeli zaleca się oczywiście prowadzenie zdrowego trybu życia oraz stosowanie diety. Warto zadbać o ruch na świeżym powietrzu, nieprzegrzewanie się oraz unikanie większych zbiorowisk, szczególnie w okresie wzmożonych infekcji.