W powiecie radziejowskim i w samej gminie Radziejów troska o tradycje i historię jest wyraźna - czego dowodem wiele imprez regionalnych, działających tu zespołów folklorystycznych. Organizowane są przeglądy, różne inscenizacje ludowych obrzędów.
Mistrzowie Parkowania w Regionie - zobacz galerie zdjęć
Ostatnio mieliśmy okazję uczestniczyć w inscenizacji Nocy Świętojańskiej. Znana też jako Noc Kupały - to słowiańskie święto związane z letnim przesileniem Słońca. Obchodzone jest w czasie najkrótszej nocy w roku. To święto ognia, wody, słońca i księżyca, urodzaju, płodności, radości i miłości, sięgające głęboko w historię.
Inscenizacja w Czołowie ma historię znacznie krótszą, ale też ciekawą. Obyczaj świętojański zaprezentował zespół „Kruszynioki”. Nietrudno zauważyć, że zespoły ludowe tworzą głównie seniorzy, ale ten z Kruszyna pełen jest ludzi młodych, zafascynowanych folklorem.
- Podobnie jak dziecięcy zespół „Swojacy” ze szkoły podstawowej w Bieganowie. Op-rócz „Kruszynioków” to właśnie młodzi ludzie z naszych gminnych szkół w Bieganowie, Płowcach i Skibinie zaprezentowali się na scenie w Czołowie - mówi Urszula Rosół, dyrektor GOK w Czołowie.
Spotkanie w Czołowie zakończyło się inscenizacją Nocy Świętojańskiej i wspólną zabawą z zespołem Zryw, ale poprzedzone było turniejem piłki plażowej i zawodami strzeleckimi.
Noc Świętojańska już jest za nami, ale przed nami kolejne imprezy. Gmina Radziejów szykuje się do wielkiego pikniku rodzinnego, przygotowanego z okazji 150-lecia Kół Gospodyń Wiejskich. W programie m.in. przegląd zespołów folklorystycznych. Festyn zaplanowano na 9 lipca w Płowcach.