Do waszej dyspozycji będą nasze strony - papierowe i internetowe. My również zaprezentujemy nasze typy - na najlepsze i najgorsze pomysły władz. Wy również możecie wyrażać swoje opinie na temat dotychczasowych osiągnięć wójtów, burmistrzów, radnych. Możecie ich krytykować za niedotrzymane obietnice wyborcze (jeżeli takie sytuacje zaistniały). Jeśli trzeba - chwalcie, jeśli to konieczne - wytknijcie błędy. Nasze fora internetowe czekają.
Już dziś prezentujemy pierwsze opinie - przekazane telefonicznie, mailem, na forum www.pomorska.pl Zaczynamy.
Nowe Miasto Lubawskie
zostało wyłączone z sieci kolejowej dziewięć lat temu. Straciło połączenie z Brodnicą i Iławą. Mimo wielu starań władz lokalnych, obietnic płynących z Olsztyna, deklaracji, że marszałek woj. warmińsko-mazurskiego przyjedzie osobiście i w czerwonej czapce zawiadowcy będzie żywym dowodem, że pociąg wróci na szlak, nic takiego nie nastąpiło.
Do akcji przystąpili więc złomiarze. Oglądamy skutki ich działań chociażby między Kaługą a Szramowem. Tory kolejowe rozkręcone, powyginanie, sporo żelastwa w punktach skupu. Siedziba dróżnika zabita dechami. Całkowita bocznica. - Szkoda, że władzom miasta, ale i też powiatu, zabrakło determinacji, żeby uratować ten szlak - mówi Wiesław Droessler.
Alina Kopiczyńska, kandydując na burmistrza, tego tematu nie wpisała sobie do programu, wiedząc doskonale, że z koniem kopać się nie będzie. Wpisała natomiast konieczność budowy ronda - na skrzyżowaniu Grunwaldzkiej z 3 Maja, gdzie krajowa "15" przechodzi przez miasto.
- Miało być budowane jeszcze w zeszłym roku. W Stębarku zbudowano, a Nowe Miasto Lubawskie nie może się doczekać. Jak długo jeszcze? - pyta Mirosław Urbanowski. Udało się natomiast zbudować most przez Drwęcę dla pieszych. W tempie na dwa takty - wyłączeniu starej, niebezpiecznej, przeprawy towarzyszyło otwarcie mostu drewnianego, zbudowanego przez wojsko, saperów z Chełmna. W zeszłym roku - stara przeprawa zniknęła. Nowy most otwarto bez fanfar.
W Brodnicy
ruszyła budowa południowo-zachodniej trasy przemysłowej. Już na samym początku - w momencie powstania ronda zaczęły się narzekania kierowców. Wskazywali, że rondo jest za małe. Okazało się, że mieli dużo racji - ruszyła przebudowa. W ubiegłym roku zdecydowano, że w mieście ma powstać centrum usługowo-rekreacyjne z basenami, hotelem i galerią handlową. Wielu mieszkańcom pomysł się podoba. Ale mają zastrzeżenia do lokalizacji.
W Jabłonowie
(w 2008 roku) odbyły się igrzyska sportowców wiejskich. W opinii jednych - impreza rewelacyjna, udana. Według niektórych totalna porażka, brak zorganizowania.
W Górznie
- też ze sportowej beczki - co roku odbywa się thriatlon, ale jakby coraz mniej nagłośniony. Z mniejszą liczbą uczestników.
To wszystko, to sygnały i opinie od was. Czekamy na więcej!
Jakie inwestycje w gminach i wsiach regionu nie wypaliły? A które sprawdzają się? Dajcie znać nam i innym Czytelnikom. Wskażcie osoby odpowiedzialne za taki stan rzeczy. Gdzie są złej jakości drogi, brak oczyszczalni ścieków, podłączonej kanalizacji? Tylko dzięki waszym sygnałom dowiemy się o tym i skarcimy władze.
Już od poniedziałku będziecie mogli wyrazić swoje poparcie lub dezaprobatę względem lokalnych polityków. Do waszej dyspozycji będą smsy, dzięki którym zagłosujecie - na "tak" lub "nie" - na każdego wójta, burmistrza i radnego.