W limicie finansowym znajduje się 980 wniosków z obszaru D oraz wszystkie wnioski z obszarów A, B i C. Na 20 czerwca br. podpisano 928 umów z obszaru D oraz do 22 wnioskodawców wysłano zaproszenie do podpisania umowy. W związku z tym w weryfikacji pozostaje 30 wniosków mieszczących się w limicie. Z obszarów A, B i C podpisano 21 umów, 13 wniosków odrzucono, a do zakończeniaa pozostały 3 wnioski. Kujawsko-Pomorski OR jest jednym z najbardziej zaawansowanych oddziałów w kraju w kontekście kontraktacji środków z „Modernizacji gospodarstw rolnych” - wynosi ona 96 proc., podczas gdy średnie zaawansowanie w kraju wynosi ok. 72 proc. (więcej na ten temat już w środowym dodatku Strefa AGRO - przyp.red.).
- Ostatnio mamy dużo pytań dotyczących ciągników i maszyn, przygotowujemy więcej ofert, ale w wielu przypadkach musimy poczekać na realizację, ponieważ rolnicy wciąż czekają na pomoc unijną - mówi Wacław Górny, właściciel firmy Inter-Vax z siedzibą w Żninie.
Zobacz też: Czar starego ciągnika. 65 traktorów na wystawie w Golubiu-Dobrzyniu [zdjęcia]
- Wreszcie widać początek ożywienia w naszej branży - mówi Aleksandra Piotrowska, właścicielka firmy Zip-Agro w Kurze-jewie (koło Warlubia). - Rolnicy chcą kupować więcej ciągników i maszyn, ale niektórzy czekają na realizację programów unijnych. Mam nadzieję, że branża odbuduje się po poprzednim, trudnym roku.
- W maju 2017 roku sprzedaż ciągników wyniosła 799 sztuk i była wyższa o 73 sztuki niż przed miesiącem i aż o 139 wyższa niż w maju 2016 roku - to daje wzrost o 21 procent - informuje Hubert Seliwiak z Polskiej Izby Gospodarczej Maszyn i Urządzeń Rolniczych.
Izba podaje, że od początku roku zarejestrowano 3523 sztuki nowych ciągników, tj. o 25 sztuk więcej niż w analogicznym okresie 2016 r.
- To nieprawda, że polski rynek nasycił się już ciągnikami i maszynami - uważa Piotrowska. - Rolnicy chcą inwestować, rozwijać gospodarstwa.
Od 29 czerwca do 28 lipca 2017 r. Agencja Restruktury-zacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmowała wnioski o przyznanie pomocy na „Modernizację gospodarstw rolnych” w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji w gospodarstwach rolnych” finansowanego z budżetu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Wsparcie można otrzymać na inwestycje związane z rozwojem produkcji:
- prosiąt - maksymalne dofinansowanie w PROW 2014 -2020 wynosi 900 tys. zł;
- mleka krowiego - pomoc może wynieść 500 tys. zł;
- bydła mięsnego - wsparcie może wynieść 500 tys. zł.