Od 1 czerwca zmiany w ustawie o pracownikach tymczasowych. Poradnik dla pracodawców

(tik), za Sampro
pixabay.com
Parlament uchwalił już nowelizację przepisów o pracownikach tymczasowych. Do zamknięcia procesu legislacyjnego niezbędny już tylko podpis Prezydenta oraz publikacja ustawy zmieniającej w Dzienniku Ustaw. Regulacje, które niosą ze sobą m. in. nowe obowiązki dla pracodawców użytkowników mają zacząć obowiązywać już od 1 czerwca.

Czerwcowa nowelizacja ustawy z dnia 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych ma przede wszystkim zwiększyć uprawnienia osób wykonujących tego rodzaju pracę. Powoduje to także wzrost obowiązków spoczywających na agencjach pracy tymczasowej i pracodawcach użytkownikach. Choć zmiany są rewolucyjne, przedsiębiorcy nie powinni się ich obawiać - uważają eksperci.

Pracodawcy użytkownicy będą musieli od czerwca prowadzić i przechowywać ewidencję osób wykonujących dla nich pracę tymczasową. Wynika to ze zmian w relacji pracownik – pracodawca użytkownik. To dla niej, od czerwca, ma być liczony 18-miesięczny limit zatrudnienia. Obecne przepisy wskazują, że pracownik może pracować 18 miesięcy na rzecz jednego pracodawcy za pośrednictwem jednej agencji tymczasowej. Jeśli więc zmieni agencję, z powodzeniem może kontynuować pracę w tym samym miejscu, co kłóci się z założeniem tymczasowości.

– Od czerwca przestanie mieć znaczenie to, przez ile agencji był zatrudniony pracownik tymczasowy. Po upłynięciu 18 miesięcy nie będzie mógł pracować dla tego samego pracodawcy przez kolejne 18 miesięcy – zauważa Artur Kornatowskiz agencji pracy tymczasowej Sanpro. – To niesie jednak za sobą obowiązek ewidencjonowania osób wykonujących pracę tymczasową. Spocznie on na pracodawcach użytkownikach. Warto już teraz opracować system dokumentowania i przechowywania tych danych – radzi ekspert.

Uwaga, w wyniku zmian przepisów 18-miesięcznym limitem zatrudnienia zostaną objęte także osoby wykonujące czynności na podstawie umów zlecenia, w związku z czym pracodawcy użytkownicy będą musieli ewidencjonować nie tylko pracowników etatowych agencji, ale też tych zatrudnionych przez agencje w oparciu o umowy cywilnoprawne.

Nowym obowiązkiem dla pracodawców użytkowników będzie udostępnianie na wniosek agencji pracy tymczasowej wewnętrznych aktów prawnych regulujących politykę płacową.

– Chodzi na przykład o regulamin wynagrodzenia czy zapisy zakładowego układu zbiorowego pracy – wyjaśnia ekspert. – Do tego, za każdym razem, gdy pracodawca użytkownik wprowadzi zmiany w tych dokumentach, będzie musiał poinformować o tym agencję. Zmiana ma na celu wzmocnić wynikający z przepisów zakaz dyskryminowania pod względem warunków pracy i innych warunków zatrudnienia pracowników tymczasowych względem pracowników stałych pracodawcy użytkownika zatrudnionych na takich samych lub podobnych stanowiskach pracy.

Zmianą ma być także umożliwienie pracownikowi tymczasowemu odebrania niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego w okresie obowiązywania kolejnej umowy o pracę zawieranej przez agencję i pracownika, przedmiotem której ma być praca na rzecz tego samego pracodawcy użytkownika. Dla pracodawcy użytkownika oznacza to, że pracownicy tymczasowi będą mogli kumulować wymiar przysługującego im urlopu. Czerwcowa nowelizacja ustali też szczegółowo zasady naliczania wynagrodzenia urlopowego oraz ekwiwalentu z tytułu niewykorzystanego urlopu.

Duża zmiana będzie dotyczyć pracownic tymczasowych, które będą posiadać co najmniej 2 miesięczny staż pracy w danej agencji, od 1 czerwca ma przestać obowiązywać wyłączenie art. 177 § 3 Kodeksu Pracy, co oznacza, że kobiety zatrudnione na okres próbny lub czas określony, których umowa miała ulec rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, będą mogły korzystać z przedłużenia umowy aż do dnia porodu. - Dla pracodawcy użytkownika może to powodować konieczność powierzenia w porozumieniu z agencją pracy tymczasowej wykonywania innej pracy, w przypadku, gdy pierwotnie wykonywana praca jest wzbroniona pracownicom ciężarnym – zauważa pan Artur.

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

(tik)

Artur Kornatowski: "Aby odpowiedzieć na pytanie Czytelniczki konieczne jest sięgnięcie do przepisów przejściowych, a więc przepisów, które rozstrzygają jak nowe przepisy wpływają na stosunki prawne zawiązane pod rządami starych przepisów.

Zgodnie w przepisami przejściowymi towarzyszącymi nowelizacji ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych, która weszła w życie z dniem 1 czerwca 2017 r., nowe limity zatrudnienia liczone są od dnia wejście przepisów w życie, co oznacza, że praca tymczasowa na rzecz tego samego pracodawcy użytkownika jest możliwa do wykonywania przez okres 18 miesięcy liczony od 1.06.2017 r., nawet jeżeli wcześniej była już na jego rzecz wykonywana."

A
Agnieszka

Co z pracownikami którzy mają już za sobą np. 6 miesięcy pracy przez agencję pracy tymczasowej do 1 czerwca 2017? Czy też obowiązuje zasada dopracowania do pełnych 18 miesięcy u jednego pracodawcy użytkownika czy okres zatrudnienia liczy się od nowa od 1 czerwca? Czy w świetle nowych przepisów będę mogła w sumie pracować przez 24 miesiące?

 

Dodaj ogłoszenie