Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od 1 stycznia 2024 roku nowe świadczenie dla niepełnosprawnych. Oto jak będzie je można o nie wnioskować w regionie

Małgorzata Stempinska
Małgorzata Stempinska
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Od 1 stycznia 2024 roku osoby z niepełnosprawnością będą mogły ubiegać się o nowe świadczenie wspierające. Sprawdzamy, czy w naszym regionie są już gotowi do przyjmowania wniosków.

Starania o świadczenie wspierające należy zacząć od złożenia wniosku do wojewódzkiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności (WZON) o wydanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia.

- Aby osoba z niepełnosprawnością mogła ubiegać się o wydanie tej decyzji, musi mieć status osoby z niepełnosprawnością potwierdzony odpowiednim orzeczeniem - mówi Krystyna Michałek, regionalny rzecznik ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Po wydaniu wspomnianej decyzji będzie można złożyć wniosek do ZUS-u o świadczenie wspierające. Nie każdy będzie miał do niego prawo od 2024 roku. Wszystko zależy od liczby punktów w decyzji WZON oraz od tego czy opiekunowi niepełnosprawnego przysługuje inne świadczenie.

Oto kiedy można złożyć wniosek do ZUS:

  • osoby, które mają od 87 do 100 pkt. - od 2024 roku,
  • osoby, które mają od 78 do 86 pkt. - od 2025 roku,
  • osoby, które mają od 70 do 77 pkt. - od 2026 roku.

Natomiast osoby, które mają co najmniej 70 pkt., będą mogły uzyskać świadczenie wspierające od 2024 roku pod warunkiem, że po 31 grudnia 2023 roku opiekunom tych osób będzie przysługiwało prawo do świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego albo zasiłku dla opiekuna wypłacanego przez organ gminy.

Ile osób w Kujawsko-Pomorskiem będzie wnioskować o świadczenie wspierające?

Tomasz Wiśniewski, rzecznik wojewody kujawsko-pomorskiego, zaznacza, że trudno oszacować ile dokładnie osób w regionie obejmie nowe świadczenie. Z samych danych gromadzonych w Elektronicznym Krajowym Systemie Orzekania o Niepełnosprawności obsługującym powiatowe i wojewódzkie zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności wynika, że w Kujawsko-Pomorskiem jest ok. 180 tys. osób zaliczonych do stopnia niepełnosprawności, z czego 88 tys. osób z umiarkowanym oraz 55 tys. osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności. To są potencjalne osoby, które mogą się ubiegać o wydanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia. Do tego dochodzą osoby, które mają tylko samo orzeczenie wydane przez organ rentowy ZUS lub KRUS.

- Do tej pory Wojewódzki Zespół w Bydgoszczy rozpatrywał rocznie około 4 tysiące odwołań od orzeczeń powiatowych zespołów z terenu województwa kujawsko-pomorskiego. Nawet jeżeli nie każda osoba z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności złoży wniosek o wydanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia, to ilościowo jest to olbrzymie wyzwanie - podkreśla Tomasz Wiśniewski.

Gdzie szukać wniosku o świadczenie wspierające?

Aktualnie Wojewódzki Zespół w Bydgoszczy przygotowuje się do nowego zadania. Trwa reorganizacja Zespołu. Pozyskiwani są nowi pracownicy i specjaliści, którzy są szkoleni.

Wnioski do wojewódzkiego zespołu będzie można składać od 1 stycznia 2024 roku. Wzór wniosku wraz z formularzem samooceny zostanie określony w rozporządzeniu Ministra Rodziny i Polityki Społecznej.

- Na ten moment rozporządzenia nie ma. Z chwilą jego ogłoszenia wniosek zostanie niezwłocznie udostępniony na stronie Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy - podsumowuje Tomasz Wiśniewski.

Tyle wyniesie świadczenie wspierające

Świadczenie wspierające będzie wynosić od 40 do 220 proc. aktualnej wysokości renty socjalnej (w grudniu 2023 roku wynosi ona 1588,44 zł). Oznacza to, że na początku kwota świadczenia wyniesie od ok. 635 zł do blisko 3495 zł brutto, w zależności od poziomu potrzeby wsparcia:

  • 95–100 pkt – 220 proc. renty socjalnej,
  • 90–94 pkt – 180 proc. renty socjalnej,
  • 85–89 pkt – 120 proc. renty socjalnej,
  • 80–84 pkt – 80 proc. renty socjalnej,
  • 75–79 pkt – 60 proc. renty socjalnej,
  • 70–74 pkt – 40 proc. renty socjalnej.

Kwota świadczenia wspierającego będzie podwyższana z urzędu w związku z podwyższeniem ustawowym wysokości renty socjalnej po waloryzacji.

Nie przegap

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska