
1 kwietnia 2021 w Polsce rozpoczął się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań, który potrwa do 30 września 2021 roku. Jego celem jest zebranie danych o Polakach. Od 23 czerwca w teren wyruszyli rachmistrzowie,którzy będą pukać do drzwi mieszkań tych osób, które jeszcze nie spisały się przez internet lub infolinię telefoniczną.
Jak można się spisać?
Obowiązkową formą jest samospis internetowy. Można to zrobić, wchodząc na rządową stronę https://spis.gov.pl/. Metoda uzupełniająca to spis przez telefon, na infolinii spisowej (22 279 99 99 (opłata zgodna z taryfą operatora, infolinia działa od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-18:00) lub wywiad z rachmistrzem.
Rachmistrz będzie dzwonił z numeru telefonu 22 828 88 88 lub 22 279 99 99. Rachmistrzowi nie możesz odmówić realizacji spisu!
Co grozi za unikanie udziału w spisie lub okłamanie rachmistrza. Jak zweryfikować rachmistrza, co można wygrać w loterii spisowej? Zobacz. Kliknij strzałkę obok zdjęcia lub przesuń je gestem >>>

Od 23 czerwca br. rachmistrzowie spisowi rozpoczynają wywiady bezpośrednie w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021. W prosty sposób można sprawdzić tożsamość rachmistrza spisowego.
Poproś rachmistrza aby wylegitymował się identyfikatorem i zweryfikuj jego tożsamość poprzez:
► specjalnie przygotowaną aplikację dostępną na stronie https://spis.gov.pl/ ,
► kontakt z infolinią spisową pod numerem 22 279 99 99, wybierz 1 – Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań, a następnie 2 – weryfikacja tożsamości rachmistrza.
W przypadku uzasadnionych wątpliwości dotyczących wiarygodności i rzetelności rachmistrza spisowego, zaistniały incydent należy niezwłocznie zgłosić na infolinię spisową lub do właściwego Gminnego Biura Spisowego w swoim miejscu zamieszkania.
Rachmistrzowie skontaktują się z osobami, które nie spisały się samodzielnie przez Internet lub nie realizowały spisu przez wywiad telefoniczny z rachmistrzem.
Zgodnie z art. 17a ust. 1-3 ustawy o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r. (Dz. U. z 2019 r. poz. 1775), nie można odmówić przekazania danych rachmistrzowi kontaktującemu się z osobami fizycznymi objętymi spisem. Udział w wywiadzie prowadzonym przez rachmistrza jest obowiązkowy.

To musi mieć rachmistrz na swoim identyfikatorze:
Identyfikator musi zawierać następujące informacje:
► imię i nazwisko wraz ze zdjęciem,
► numer identyfikatora oraz hologram,
► nazwę i logo wojewódzkiego biura spisowego,
► podpis osoby upoważnionej do wystawienia identyfikatora,
► okres, na jaki identyfikator został wystawiony,
► informację na odwrocie, na terenie jakiego województwa rachmistrz jest upoważniony do zbierania danych.
O co może pytać rachmistrz, a czego mu nie wolno dociekać?
Jaka kara grozi za unikanie udziału w spisie lub za skłamanie i nie mówienie prawdy?
Co można wygrać w loterii spisowej? Zobacz >>>

O co może pytać rachmistrz, a czego mu nie wolno dociekać?
Rachmistrz spisowy nie będzie pytał o stan majątkowy respondenta, wartość przedmiotów należących do domowników, nie będzie również wymagał okazania korespondencji urzędowej np. z ZUS czy z bankami, ani prywatnej. Rachmistrz zada tylko te pytania, które są zapisane w formularzu. Wszyscy respondenci odpowiadają na te same pytania, nie są one różnicowane pod jakimkolwiek względem.
W przypadku stwierdzenia faktycznych nieścisłości należy przerwać wywiad, spisać dane rachmistrza i skontaktować się z najbliższym urzędem gminy, urzędem statystycznym lub jego oddziałem.
Wywiady bezpośrednie będą prowadzone z zachowaniem procedur sanitarnych rekomendowanych przez MZ i GIS. Każdy rachmistrz powinien używać niezbędnych środków ochrony osobistej i zachowywać dystans społeczny.
Jaka kara grozi za unikanie udziału w spisie lub za nie mówienie prawdy? >>>