
Przedawnienie długów już od czerwca! Sprawdź, po ilu latach zobowiązanie przestaje obowiązywać
Przedawnienie długu to mechanizm prawny, który w określonych sytuacjach pozwala uniknąć spłaty starych zobowiązań. Od czerwca niektóre długi przestaną być egzekwowalne – to ważna informacja dla wielu zadłużonych osób.
Warto jednak pamiętać, że takie przypadki nie zdarzają się automatycznie i wciąż należą do rzadkości. Nieuregulowane długi wciąż mogą narastać, a wraz z nimi – odsetki i dodatkowe koszty.

Kredyty - kiedy następuje przedawnienie?
Kredyty przedawniają się po upływie 3 lat od ostatniego upomnienia ze strony wierzyciela. Oznacza to, że jeśli w tym czasie nie zostaną podjęte żadne działania w celu odzyskania długu, może on zostać uznany za przedawniony.

Opłaty regularne
Opłaty cykliczne, takie jak czynsz, rachunki za prąd, telefon, wodę, gaz i inne, przedawniają się po 3 latach. Oznacza to, że po tym okresie, jeśli wierzyciel nie podejmie działań, dług może zostać uznany za przedawniony.

Kaucje
Niezapłacona lub niezwrócona kaucja oraz zaliczka czy przedpłata przedawniają się po 3 latach. Po tym czasie, w przypadku braku działań ze strony wierzyciela, dług może zostać uznany za przedawniony.