PKP wprowadza nowy rozkład. Jakie zmiany dla Torunia?
Na kolei w niedzielę rozpoczną się wakacje. Nowe rozkłady jazdy będą obowiązywały do 28 sierpnia. Co ciekawego przygotowali przewoźnicy dla mieszkańców Torunia i okolic?
Jeśli ktoś wybiera się do Rzeszowa, będzie mógł podróżować bez przesiadek. Spółka PKP Intercity zapowiada wydłużenie trasy pociągu "Kochanowski", który na co dzień kursuje między Bydgoszczą i Lublinem. W niedziele "Kochanowski" będzie docierał do stolicy województwa podkarpackiego.
Przewoźnik informuje również, że w wakacje poprawi się komfort podróżowania. Trzy pary pociągów kursujących między Toruniem i Warszawą będą obsługiwane pojazdami ED161 Dart. W wakacje na polskich torach mają także zadebiutować wagony Combo.
Debiut Combo na polskich torach. Co to za wagony?
"Te wielofunkcyjne wagony o podwyższonym standardzie są pierwszymi takimi pojazdami w Polsce. Zadbano w nich o odpowiednie wyciszenie wnętrza, wydzielono przedziały rodzinne, przedział dla osób z niepełnosprawnościami, w tym poruszających się na wózku - czytamy na stronie internetowej przewoźnika. - W pojeździe znalazła się też część bezprzedziałowa i przestrzeń, w której można bezpiecznie przewieźć rowery".
Jednym z trzech pierwszych pociągów w te nowe wagony wyposażonych będą "Mamry" kursujące między Wrocławiem i Giżyckiem. W drodze z Wrocławia na toruński Dworzec Główny po zmianie rozkładu "Mamry" będą przyjeżdżały o godz. 12.07.
Niemcy szukają w Polsce maszynistów. Trwa wielka rekrutacja!...
Co się zmieni na linii z Torunia do Chełmży?
Prawdziwa rewolucja szykuje się na torach między Toruniem i Chełmżą. 13 czerwca rozpocznie się od dawana zapowiadany remont tej linii. Pochłonie on prawie 145 milionów złotych, z czego 85 procent wyłożyła Unia Europejska. Kolejarze wymienią 19 kilometrów torów, zbudują 11 rozjazdów, przebudują system sterowania ruchem. W planach jest także przebudowa peronów w Łysomicach i Grzywnie oraz budowa nowych przystanków - w Ostaszewie (bliżej centrum tej miejscowości) i w sąsiedztwie toruńskiego Jaru.
- Poziom bezpieczeństwa na styku dróg i torów zwiększy wymiana urządzeń oraz nawierzchni na 14 przejazdach oraz przejściach dla pieszych. Przepustowość na linii zwiększy mijanka w Łysomicach oraz dodatkowy tor przed stacją Toruń Wschodni, co ułatwi sprawne mijanie się pociągów - wylicza Przemysław Zieliński z zespołu prasowego PKP PLK. - Po zakończeniu wszystkich prac i uzyskaniu wymaganych pozwoleń pociągi pasażerskie pojadą z prędkością do 120 km/h (obecnie do 90 km/h), a towarowe do 80 km/h (obecnie 40 km/h).
Zakończenie prac jest planowane w trzecim kwartale 2022 roku. To oznacza, że osoby korzystające z tej linii wakacje przywitają w autobusach komunikacji zastępczej, z którą będą musieli się zaprzyjaźnić na ponad rok.
Jakie są zarobki w PKP w 2021 roku? Tyle zarabia dróżnik, ko...
W jaki sposób będzie kursowała komunikacja zastępcza?
"Pociągi z Grudziądza będą dojeżdżały do stacji Chełmża, gdzie nastąpi przesiadka na autobusy zastępcze, które pojadą do Torunia Wschodniego - informuje na swojej stronie internetowej obsługująca ruch na linii 207 Arriva. - Na stacji Toruń Wschodni autobusy zastępcze będą skomunikowane z pociągami spółki Polregio do stacji Toruń Miasto oraz Toruń Główny. Identycznie będzie wyglądała podróż w stronę Grudziądza. Na trasie Toruń Główny - Toruń Wschodni przewóz pasażerów będzie odbywał się pociągami spółki Polregio, na stacji Toruń Wschodni nastąpi przesiadka do autobusów zastępczych jadących do Chełmży, gdzie będą oczekiwały pociągi Arriva do Grudziądza".
- Autobusy komunikacji zastępczej będą się zatrzymywały na przystankach:
- Chełmża - plac przed budynkiem dworca kolejowego
- Grzywna - przystanek autobusowy przy drodze wojewódzkiej nr 589
- Ostaszewo Toruńskie - przystanek autobusowy przy drodze krajowej nr 91
- Łysomice - przystanek autobusowy przy drodze krajowej nr 91
- Toruń Wschodni - przystanek MZK Dworzec Wschodni
Autobusami nie będzie można przewozić rowerów, a jak informuje przewoźnik, mogą się też pojawić problemy z przewozem większego bagażu oraz wózków dziecięcych i inwalidzkich.
W pojazdach komunikacji zastępczej będą rzecz jasna honorowane bilety kolejowe Arrivy.
