Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Od stycznia na mieszkańców z powiatu brodnickiego czeka zmiana stawek za wywóz śmieci

Karina Knorps-Tuszyńska
Karina Knorps-Tuszyńska
Mieszkańcy mogą płacić kary, jeśli zobowiązani są do segregowania śmieci, ale się do tego obowiązku nie stosują
Mieszkańcy mogą płacić kary, jeśli zobowiązani są do segregowania śmieci, ale się do tego obowiązku nie stosują Fot. Eliza Juszczak Gniewek / Gazeta Lubuska
Po krótkiej podwyżce, mniej od 2021 r. za wywóz śmieci zapłacą mieszkańcy gminy Zbiczno z terenu powiatu brodnickiego. W gminie i mieście Górzno natomiast doprecyzowano, jakie maksymalne ilości niektórych odpadów mieszkańcy mogą rocznie oddać firmie zbierającej śmieci.

Senat wzywa rząd do wycofania się z weta unijnego budżetu. „Ogromne ryzyko, że będziemy poza kręgiem cywilizacji zachodniej”

Mieszkańców gminy Zbiczno czeka zmiana wysokości stawek za wywóz śmieci

Podczas sesji rady gminy w Zbicznie w dniu 25 listopada radni zdecydowali, że stawka za odbiór odpadów w roku 2021 wyniesie 23 zł za osobę miesięcznie w przypadku korzystania z pojemnika na odpady bio lub 22 zł miesięcznie za osobę w przypadku posiadania kompostownika.

Nowe ceny są skutkiem rozstrzygnięcia w dniu 23 listopada postępowania przetargowego, mającego na celu wybór firmy do odbioru i zagospodarowania stałych odpadów komunalnych z terenu gminy Zbiczno. Po rozstrzygnięciu tego przetargu, do wywozu śmieci ponownie zostało wybrane Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych i Mieszkaniowych "Ekosystem" Sp. z o.o. z Wąbrzeźna. Oferta tej firmy była jedyną złożoną w tym postępowaniu przetargowym.

Przypomnijmy, że od października do końca 2020 r. stawka za wywóz śmieci wynosi 36 zł od każdej osoby zamieszkującej nieruchomość, jeśli segregowane są śmieci oraz w wysokości 72 zł miesięcznie od każdej osoby zamieszkującej daną nieruchomość, jeśli śmieci nie są segregowane. Od stycznia do września 2020 r. osoba z jednoosobowego gospodarstwa domowego z terenu gminy Zbiczno płaciła co miesiąc 21 zł. Z kolei w gospodarstwach dwuosobowych stawka za jedną osobę wynosiła 18 zł, w trzyosobowych 17 zł za osobę, a w czteroosobowych 16 zł. W przypadku większej liczby mieszkańców, obowiązywała kwota 75 zł miesięcznie za całe gospodarstwo domowe.

Podwyżki w gminie Zbiczno czekają na właścicieli nieruchomości zabudowanych domkami letniskowymi lub innymi nieruchomościami wykorzystywanymi na cele rekreacyjno-wypoczynkowe jedynie przez część roku, położonymi na terenie gminy Zbiczno, ponieważ w 2021 r. zapłacą rocznie za gospodarowanie odpadami komunalnymi, jeżeli odpady są zbierane i odbierane w sposób selektywny 181 zł (zamiast płatnych w 2020 r. 169 zł) lub w wysokości 362 zł (zamiast 338 zł), gdy odpady nie są segregowane.

Bez zmian w 2021 r. w gminie Zbiczno pozostaną natomiast stawki podatków od nieruchomości, z wyjątkiem podatku od domków letniskowych, który wzrasta z 8,05 zł od 1 m2 powierzchni użytkowej do 8,37 zł od 1 m2 powierzchni użytkowej oraz podatku leśnego, który wzrasta z 42,73 zł od 1 ha do 43,30 zł od 1 ha, zgodnie z obliczeniami wysokości tego podatku, wynikającymi z zapisów w ustawie o podatku leśnym. Podatek leśny od 1 ha za rok wynosi równowartość pieniężną 0,22 m3 drewna, obliczaną według średniej ceny sprzedaży drewna uzyskanej przez nadleśnictwa za pierwsze trzy kwartały roku poprzedzającego rok podatkowy.

Mieszkańcy Górzna mogą oddawać śmieci, ale na niektóre odpady obowiązują limity

W listopadzie w Górznie radni przyjęci uchwałę doprecyzowującą maksymalną ilość niektórych odpadów, które mieszkańcy mogą oddawać w zamian za uiszczoną opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Zgodnie z zapisami uchwały, do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych lub podczas co najmniej dwukrotnie organizowanych w ciągu roku zbiórek objazdowych, planowanych na podstawie zgłoszeń mieszkańców, w ciągu roku na jedną nieruchomość można oddać maksymalnie:

 • 4 opony od pojazdów do 3,5 t,
 • łącznie 500 kg odpadów betonu oraz gruzu betonowego z rozbiórek i remontów, gruzu ceglanego czy materiałów ceramicznych i
  elementów,
 • 500 kg drewna,
 • 200 kg odzieży i tekstyliów,
 • 10 l kwasów, alkaliów, odczynników fotograficznych,
 • 5 l środków ochrony roślin I i II klasy toksyczności (bardzo toksycznych i toksycznych),
 • 10 szt. lamp fluorescencyjnych i innych odpadów zawierających rtęć,
 • 2 szt. urządzeń zawierających freony,
 • 10 l olei i tłuszczy
 • 5 l farb, tuszy, farb drukarskich, klei, lepiszczy i żywic,
 • 5 l detergentów zawierających substancje niebezpieczne,
 • 1 kg leków cytotoksycznych i cytostatycznych,
 • 1 akumulator "duży" np. samochodowy,
 • 3 kg innych akumulatorów i baterii,
 • 2 szt. elektroodpadów "dużych" (np. pralka, kuchenka, telewizor),
 • 5 szt. elektroodpadów "małych" (np. suszarka, monitor, mikrofalówka),
 • 50 kg gleby i ziemi, w tym kamieni,
 • 200 kg odpadów ulegających biodegradacji z terenów zielonych,
 • odpady wielkogabarytowe, jak 3 szt. "duże" (np. szafa, łóżko),
 • odpady wielkogabarytowe 7 szt. "małe" (np. krzesło, szafka nocna).
Trwa głosowanie...

Czy przebywałeś na kwarantannie?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Reportaż Śląski Związek Rolników Strajk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska