Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od wczoraj wystarczy PESEL, by zarejestrować się w placówce służby zdrowia

(Kaf, MP, pw)
Aby zapisać się do lekarza, nie trzeba będzie okazywać druków RMUA, legitymacji, zaświadczeń czy książeczek zdrowia. Wystarczy tylko numer PESEL.
Aby zapisać się do lekarza, nie trzeba będzie okazywać druków RMUA, legitymacji, zaświadczeń czy książeczek zdrowia. Wystarczy tylko numer PESEL. Jarosław Pruss/archiwum
Na to rozwiązanie czekali pacjenci, którzy dość mieli uciążliwości związanych z przedstawianiem u lekarza dokumentów potwierdzających, że są ubezpieczeni.

- Mieszkam i pracuję w Toruniu, ale siedziba mojego pracodawcy jest w Poznaniu, dlatego cieszę się, że ten koszmar z przedstawianiem RUMUA wreszcie się skończył - mówi Karolina Głogowska.
Elektroniczny system weryfikacji uprawnień świadczeniobiorców (e-WUŚ), to rozwiązanie, dzięki któremu za pomocą numeru PESEL i dowodu osobistego placówka zdrowia sprawdza, czy jesteśmy ubezpieczeni. System jest już przetestowany. Sprawdził się m.in. w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Toruniu.

Przeczytaj także:Sprawdź, jak od stycznia będzie wyglądała rejestracja do lekarza

System nie jest obowiązkowy i nie każda przychodnia przystąpiła do systemu. - Mamy w regionie 998 placówek - informuje Jan Raszeja, rzecznik kujawsko-pomorskiego oddziału NFZ. - Dotąd do systemu e-WUŚ zgłosiło się ponad 90 proc. Co prawda, system rusza 1 stycznia, ale nie oznacza to, że pozostanie on niedostępny dla tych podmiotów, które będą chciały włączyć się do e-WUŚ. Myślę, że pacjenci będą korzystać z tych miejsc, gdzie e-WUŚ będzie działał.

W całym regionie system testuje jeszcze 500 placówek.

Te, które przystąpiły do e-WUŚ przekonują, że z nowym rokiem pacjent zostanie sprawdzony poprzez system. Za to część placówek przygotowując się do pełnego uruchomienia informatycznej sieci już pod koniec 2012 umożliwiała sprawdzenie pacjentom czy są ubezpieczeni.

System działał np. w bydgoskiej Przychodni Akademickiej. Małe problemy dostrzegli natomiast pracownicy Centrum Diagnostyczno-Leczniczego Barska we Włocławku. - Zdarzało się, że najpierw system pokazywał, że pacjent jest nieubezpieczony, ale przy ponownym wpisaniu wszystko było już w porządku - mówi recepcjonistka z centrum.

- Przeszliśmy już kolejne etapy przygotowań - informuje Bożena Kucharska, wicedyrektor przychodni Olk-Med w Toruniu. - Posiadamy uprawnienia do weryfikacji pacjentów. Pierwsze próby przeszły pozytywnie. Mamy też przeszkolony personel, a także profesjonalistów, którzy czuwają nad bezpieczeństwem danych naszych pacjentów. Od 2 stycznia system u nas na pewno będzie działał.
Jeśli okaże się, że według systemu pacjent jest nieubezpieczony, będzie musiał wypełnić na miejscu specjalną deklarację, w której zapewni o swoim prawie do bezpłatnego świadczenia medycznego (ubezpieczeniu). Dzięki temu porada lekarska zostanie udzielona za darmo.

Najlepsze artykuły za jednym kliknięciem. Zarejestruj się w systemie PIANO już dziś!

Prawdziwość deklaracji zweryfikuje NFZ. W przypadku, gdy okaże się nieprawdziwa, pacjent zostanie obciążony kosztami wizyty. - Fundusz będzie miał możliwość odzyskania tych środków w postępowaniu egzekucyjnym na drodze administracyjnej, a nie sądowej - mówił ostatnio gazecie Jan Raszeja.
Sprawdziliśmy wczoraj, jaki ruch panował w bydgoskich przychodniach. We wszystkich czterech placówkach zgodnie z założeniami można już było korzystać z systemu e-WUŚ. Lekarze mieli ręce pełne od pracy. Tylko w przychodni Medic przy ul. Łochowskiego z ich pomocy skorzystało w Nowy Rok ponad 80 osób.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska