Bydgoszcz. Inscenizacja bitwy o Wyszogród
Jesteśmy na dobrej drodze do odbudowania książęcego Wyszogrodu - mówi Robert Szatkowski, prezes fordońskiego stowarzyszenia. - Zaczęliśmy pracę nad wizualizacjami terenu, będziemy występować o środki z funduszu centralnego i funduszy unijnych - zapewnia Szatkowski.
Stowarzyszenie udostępniło nam jedną z pierwszych, poglądowych wizualizacji. Jej autorem jest jeden rycerzy Bractwa Białego Kruka, uczestniczącego w wyszogrodzkich inscenizacjach historycznych.
Przeczytaj również: Inscenizacja bitwy o Wyszogród. Zobacz wideo i zdjęcia!
- Teren obok cegielni doskonale wpisuje się w potrzeby miasta - argumentuje Szatkowski. - Jest związany z rzeką, a Bydgoszcz promuje się drogami wodnymi. Poza tym to miejsce stricte historyczne - mogłyby tu odbywać się żywe lekcje historii. Co roku pracują tutaj archeolodzy. W przyszłości mogłaby powstać w Wyszogrodzie drewniana stylizowana przystań, gdzie odbywałyby się koncerty i festiwale plenerowe - zapewnia Robert Szatkowski, który przypomina, że Wyszogród jest również związany z jednym z trzech głównych patronów Polski - św. Wojciechem, który miał tutaj nauczać w drodze na Pomorze.
Przypomnijmy, od dwóch lat w pobliżu miejsca, gdzie stało grodzisko odbywają się widowiska - inscenizacje historyczne bitwy z krzyżakami w Wyszogrodzie, które przyciągają po kilka tysięcy widzów, głównie mieszkańców Fordonu, ale także przyjezdnych. - Mamy również szansę nawiązać współpracę z Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego - informuje Szatkowski. - Uniwersytet otworzył w tym roku nowy kierunek studiów - rekonstrukcję historyczną. Myślę, że współpraca ze stowarzyszeniem może uniwersytetowi odpowiadać. Przy grodzie może rozwijać się archeologia.
Czytaj też: Wyszogród
Stowarzyszenie Bydgoski Wyszogród jest wspierane przez bractwa rycerskie (w tym wspomniane bractwo Białego Kruka) oraz harcerzy ze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. Sztandarowym przykładem dobrej współpracy jest wspomniane widowisko "Bitwa o Wyszogród" z udziałem rycerzy z całego regionu. A w poniedziałek po raz pierwszy delegacja Wyszogrodu brała udział w obchodach Święta Niepodległości.
W tym roku przypada 900-lecie pierwszej wzmianki o fordońskim grodzie w najstarszej polskiej kronice - Galla Anonima.
Czytaj e-wydanie »