https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Odbudują książęcy Wyszogród w Fordonie? [wideo]

(my)
Wyszogród z lotu ptaka. Czy tak będzie wyglądać zrekonstruowany gród?
Wyszogród z lotu ptaka. Czy tak będzie wyglądać zrekonstruowany gród? nadesłane
Stowarzyszenie Bydgoski Wyszogród pracuje nad rekonstrukcją grodu w Fordonie. Jeśli się uda, będziemy mogli się pochwalić kolejną związaną z rzeką atrakcją turystyczną.
Bydgoszcz. Inscenizacja bitwy o WyszogródPrzy ulicy Fordońskiej, na terenach dawnego grodziska Wyszogród odbyła się inscenizacja bitwy. w której udział wzięli Polacy i Krzyżacy

Bydgoszcz. Inscenizacja bitwy o Wyszogród

Jesteśmy na dobrej drodze do odbudowania książęcego Wyszogrodu - mówi Robert Szatkowski, prezes fordońskiego stowarzyszenia. - Zaczęliśmy pracę nad wizualizacjami terenu, będziemy występować o środki z funduszu centralnego i funduszy unijnych - zapewnia Szatkowski.

Stowarzyszenie udostępniło nam jedną z pierwszych, poglądowych wizualizacji. Jej autorem jest jeden rycerzy Bractwa Białego Kruka, uczestniczącego w wyszogrodzkich inscenizacjach historycznych.

Przeczytaj również: Inscenizacja bitwy o Wyszogród. Zobacz wideo i zdjęcia!

- Teren obok cegielni doskonale wpisuje się w potrzeby miasta - argumentuje Szatkowski. - Jest związany z rzeką, a Bydgoszcz promuje się drogami wodnymi. Poza tym to miejsce stricte historyczne - mogłyby tu odbywać się żywe lekcje historii. Co roku pracują tutaj archeolodzy. W przyszłości mogłaby powstać w Wyszogrodzie drewniana stylizowana przystań, gdzie odbywałyby się koncerty i festiwale plenerowe - zapewnia Robert Szatkowski, który przypomina, że Wyszogród jest również związany z jednym z trzech głównych patronów Polski - św. Wojciechem, który miał tutaj nauczać w drodze na Pomorze.

Przypomnijmy, od dwóch lat w pobliżu miejsca, gdzie stało grodzisko odbywają się widowiska - inscenizacje historyczne bitwy z krzyżakami w Wyszogrodzie, które przyciągają po kilka tysięcy widzów, głównie mieszkańców Fordonu, ale także przyjezdnych. - Mamy również szansę nawiązać współpracę z Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego - informuje Szatkowski. - Uniwersytet otworzył w tym roku nowy kierunek studiów - rekonstrukcję historyczną. Myślę, że współpraca ze stowarzyszeniem może uniwersytetowi odpowiadać. Przy grodzie może rozwijać się archeologia.

Czytaj też: Wyszogród

Stowarzyszenie Bydgoski Wyszogród jest wspierane przez bractwa rycerskie (w tym wspomniane bractwo Białego Kruka) oraz harcerzy ze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. Sztandarowym przykładem dobrej współpracy jest wspomniane widowisko "Bitwa o Wyszogród" z udziałem rycerzy z całego regionu. A w poniedziałek po raz pierwszy delegacja Wyszogrodu brała udział w obchodach Święta Niepodległości.

W tym roku przypada 900-lecie pierwszej wzmianki o fordońskim grodzie w najstarszej polskiej kronice - Galla Anonima.

Czytaj e-wydanie »

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

m
mieczyslaw

Hi! Pomysl bardzo dobry I potrzebna taka rekonstrukcja z okresu wczesnego sredniowiecza,podobne zalozenie bylo z rekonstrukcja Biskupina kolo Znina.Dobrze ,ze sa pasjonaci majacy na celu przyblizenie I nie tylko naszej historii,naszej panstwowosci niedocenianej w ostatnim okresie.Modne sa dzisiaj rekonstrukcje historyczne np.Wolin,Grunwald,Biskupin I wiele innych podobnych zalozen historycznych.Daja one wiedze o czadsie minionym a I przede wszystkim prace osobom  ,ktore moga sie realizowac w tego typu tworczosci.Mieszkam w Anglii I od jakiegos czasu obserwuje  co sie dzieje wokol Fordonu ,tutaj inscenizacje (rekonstrukcje)historyczne sa bardo popularne I przynosza niezle dochody  osobom zajmujacym sie tego typu atrakcjami nie tylko historycznymi ale  I korzysci z reklamy dla regionu i co za tym idzie min.dba sie o pozostalosci historyczne I z pietyzmem chroni sie przeszlosc,ktora  jest dziedzictwem narododow np.English Heritage.Sam przygotowuje niezwykle interesujacy projekt zwiazany z historia Fordonu,ktory zamierzam przedstawic w przyszlosci  na stronie Historycznej Kopalni Fordon. Tematem do dyskusji sa nieodgadnione tajemnice przeszlosci  ktore powoduja aby  postawic hipotetyczne (jak na razie) pytanie :.Czy Fordon zostal zalozony przez Templariuszy.  Redaktorow HKF prosze o kontakt jesli  sa zainteresowani hipoteza.

Kontakt : [email protected]

J
Jarogniew

Nie podoba mi się tylko jedna rzecz,dlaczego na tej wizualizacji jest krzyż? Przecież to słowiańskie miejsce,na słowiańskiej ziemi,powinien tam stać posąg jednego z wielu przedchrześcijańskich bóstw,a nie żydowski bożek znad Jordanu.Czyżbyśmy zapomnieli własną historię,przodków i korzenie?

J
Jarogniew

Sława przodkom.

i
iks

I tak zostało do dzisiaj. W łapciach jeździli do Torunia. Buhahaha

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska