https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Odkrycie archeologiczne pod Sępólnem Krajeńskim. Siekierka powiązana z obrzędem pochówkowym

Sandra Szymańska
Prace badawcze na polu we Włościborzu w gm. Sępólno Krajeńskie przyniosły ciekawe odkrycia.
Prace badawcze na polu we Włościborzu w gm. Sępólno Krajeńskie przyniosły ciekawe odkrycia. GPHiE Zempelburg
Grupa Pasjonatów Historii i Eksploracji „Zempelburg” odkryła na polu we Włościborzu w gminie Sępólno Krajeńskie siekierkę z brązu. Może ona być związana z obrzędem pochówku sprzed wielu lat. Eksploratorzy sugerują, że w pobliżu mógł być kiedyś kurhan sprzed około 3000 lat.

Na ciekawy artefakt natrafiła w ostatnim czasie Grupa Pasjonatów Historii i Eksploracji Zempelburg, którą kieruje Arkadiusz Szopiński. Niewielka ośmiocentymetrowa siekierka z brązu z podniesionymi brzegami leżała pod powierzchnią ziemi na polu we wsi Włościbórz w gminie Sępólno Krajeńskie.

- Siekierka bardzo mocno odbiega od typowych piętnastocentymetrowych odpowiedników siekierek z brązu. Największym problemem było umieszczenie tego artefaktu na osi czasu. Tutaj pomocna jest typologia dr-a hab. Jacka Gackowskiego, profesora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, który umieścił naszą siekierkę w epoce tzw. "starszego brązu" (1600-1500 p.n.e.) w środowisku "kultury mogiłowej". Oznacza to że jest duże prawdopodobieństwo, że odnaleziony artefakt nie jest znaleziskiem "luźnym" bez kontekstu, a stanowi element pochówku – mówi Arkadiusz Szopiński, szef GPHiE „Zempelburg”.

Nasz rozmówca wskazuje, że znalezisko sugerować może obecność w okolicy kurhanu sprzed około 3000 lat. Jeśli takowy tu istniał, byłoby to sensacyjne odkrycie archeologiczne. Jednak ukształtowanie terenu na to nie wskazuje.

Czytaj też:

Kurhan to rodzaj mogiły w formie kopca lub półkola z elementami drewnianymi, drewniano-kamiennymi lub kamiennymi, w którym znajduje się komora grobowa z pochówkiem szkieletowym lub ciałopalnym. Kurhany porośnięte są zazwyczaj drzewami lub krzakami. Występują na obszarach Europy, Azji i Ameryki i pochodzą z epoki neolitu i żelaza. Rzadziej spotykane były także w kulturach okresu rzymskiego i wczesnośredniowiecznego.

Współcześnie kurhany są jednymi z najłatwiejszych do identyfikacji obiektów archeologicznych, ze względu na to, że wiele posiada wciąż zachowaną formę terenową. Czy jest możliwe, że taka mogiła znajdowała się na terenie gminy Sępólno Krajeńskie?

- Teren został włączony jako stanowisko archeologiczne. Ukształtowanie terenu jest zróżnicowane. Ewentualny kopiec mógł zostać rozciągnięty podczas prac polowych – dodaje Szopiński.

Siekierka została zgłoszona i przekazana Wojewódzkiemu Urzędowi Ochrony Zabytków Delegatura Bydgoszcz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska