Przyznać trzeba, że oferowane przez producentów materiały budowlane, tynki i farby dają nieograniczoną swobodę twórczą.
Więc chodź, pomaluj ładnie mój dom!
Pomalować dom tak, aby dawał energię i wprawiał w dobry nastrój każdego dnia, a jednocześnie dokonać mądrego wyboru spośród setek proponowanych na rynku produktów, to wcale zadanie niełatwe.
Co możemy wybrać z bogatej oferty produktów budowlanych, w której znajdziemy farby i tynki akrylowe, krzemianowe czy silikonowe? Czy każdy z tych produktów możemy zastosować w każdej sytuacji?
Akryl - dobry na cement, beton i karton
Warto wiedzieć, że farba akrylowa charakteryzuje się dobrą przyczepnością. Jest przeznaczona zarówno do wnętrz jak i na zewnątrz, szczególnie dla nowo wznoszonych budowli.
Nadaje się na tynki cementowo-wapienne i cementowe, a także na beton, płyty gipsowo-kartonowe, tynki gipsowe i systemy ociepleń na styropianie.
Dekoracyjna - zawsze elegancka
Farba dekoracyjna gwarantuje intensywne akcenty kolorystyczne. Przeznaczona jest do nowoczesnego i indywidualnego kształtowania elewacji. Można ją stosować również do wnętrz.
Silikon - najlepszy na mineralne podłoże
Farba silikonowa jest odporna na spaliny i mikroorganizmy, a ponadto charakteryzuje się niską podatnością na zabrudzenia. Między innymi dlatego doskonale nadaje się do stosowania wewnątrz i na zewnątrz budynków, w szczególności na podłoża mineralne.
Jej wysoka zdolność krycia umożliwia stosowanie farby do renowacji starych powłok silikatowych i dyspersyjnych z dobrą przyczepnością.
Odporność na brud sprawia, że farba silikonowa stosowana jest często tam, gdzie środowisko jest stosunkowo mocno zanieczyszczane.
"Wykończeniówka" po renowacji na zabytki lub na ocieplenie
Wreszcie - farba krzemianowa. Jej duży atut - to wysoka paroprzepuszczalność.
A zatem może być stosowana jako "wykończeniówka" dla systemów renowacyjnych na obiektach zabytkowych oraz systemów ociepleń na styropianie i wełnie mineralnej.
Dużo barw, dużo możliwości
Z reguły każda z tych farb dostępna jest w sprzedaży w wielu kolorach. Stąd m.in. możliwość bardzo indywidualnego kształtowania charakteru wnętrza domu lub łatwość dopasowania jego zewnętrznej elewacji do sąsiednich kamienic lub budynków.