Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

O detalach architektonicznych słów kilka

(MKJ)
Detale i profile wykorzystujemy zarówno podczas budowy, jak i rekonstrukcji
Detale i profile wykorzystujemy zarówno podczas budowy, jak i rekonstrukcji Fot. Atlas
Listwy przyokienne, gzymsy, kolumny, podokienniki, portale, rozety - to tylko część bogatej oferty producentów profili i detali architektonicznych.

Do niedawna używane były głównie do rekonstrukcji elewacji zabytkowych. Dziś, zdobią nowo powstające budynki użyteczności publicznej oraz domy jedno- i wielorodzinne.

Lekkie i łatwe profile oraz detale architektoniczne, to dzisiaj lekkie, styropianowe prefabrykaty. Są one wzmocnione siatką zbrojącą, a także pokryte wysokiej jakości masą, z reguły akrylowo-mineralną. Są odporne na uszkodzenia mechaniczne, mrozoodporne oraz zabezpieczone środkami hydrofobizującymi.

Powstają na życzenie?

Farba silikonowa ma zdolność samooczyszczania i ogranicza rozwój pleśni
(fot. Fot. Atlas)

Zamawia się je na wymiar, najczęściej zgodnie z projektem architektonicznym. Technologia produkcji prefabrykatów umożliwia zastosowanie ich praktycznie w każdej pożądanej wielkości i kształcie. Są łatwe w obróbce, a ich montaż nie powinien stwarzać żadnych problemów.

Detale architektoniczne można stosować zarówno na etapie wznoszenia domu, jak i przy okazji renowacji już istniejącego obiektu. W pierwszym przypadku przykleja się je do warstwy zbrojącej elewacji - niezależnie, czy dom został ocieplony styropianem czy wełną mineralną - przy pomocy uniwersalnej zaprawy klejącej. Jeżeli profile chcemy zamontować na elewacji domu wcześniej już otynkowanego, wówczas chropowatą powierzchnię tynku w miejscu styku z detalem, należy wyrównać specjalnym klejem . Zabieg ten zapewni dobrą przyczepność materiału, a właściwe dopasowanie zapobiegnie powstawaniu szczeliny pomiędzy elewacją, a profilem.

Ostatnim etapem jest pomalowanie detalu farbą elewacyjną w dowolnie wybranej kolorystyce.

Farba i klej z tej samej drużyny

Aby cała elewacja posiadała jednakowe właściwości, warto do malowania użyć farby o takim samym składzie chemicznym, jak tynk - na przykład farby silikonowej w przypadku elewacji pokrytej cienkowarstwowym tynkiem silikonowym. Farba silikonowa ma bardzo dobre właściwości kryjące, jest odporna na zabrudzenia i posiada zdolność samooczyszczenia, co ogranicza rozwój grzybów i pleśni na pomalowanym podłożu. Profile można również pokrywać barwnymi masami tynkarskimi, ale wówczas ich krawędzie przestaną być ostre i wyraźne, co zniweczy zamierzony efekt wykonawcy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska