MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Odnowić, ale i obudzić bydgoskie osiedla. Ruszają konsultacje społeczne

Anna Stasiewicz-Mąka
Anna Stasiewicz-Mąka
W Starym Fordonie dużo zmieniło, ale wciąż wiele zostało do zrobienia. Na zdj. ul. Bydgoska
W Starym Fordonie dużo zmieniło, ale wciąż wiele zostało do zrobienia. Na zdj. ul. Bydgoska Tomasz Czachorowski
Na pierwszy ogień mają pójść: Bocianowo-Śródmieście-Stare Miasto, Stary Fordon, Okole, Wilczak-Jary oraz Zimne Wody-Czersko Polskie. W przyszły poniedziałek ruszają konsultacje społeczne.

Wybór konkretnych osiedli poprzedziły szczegółowe analizy. Pokazały, że w pierwszej kolejności interwencji potrzebują trzy obszary: centrum Bydgoszczy, Stary Fordon oraz peryferia miasta, czyli Łęgnowo czy Czersko Polskie.

To obszary zagrożone negatywnymi zjawiskami społecznymi takimi jak na przykład wysokie bezrobocie, ubóstwo czy niski poziomem przedsiębiorczości.

Rewitalizacja ma być kompleksowa. - Nie może to być więc wyłącznie poprawa infrastruktury polegająca na wyremontowaniu kamienicy czy chodnika - wyjaśnia Maria Wasiak, zastępca prezydenta Bydgoszczy. - Musimy ją połączyć z działaniami społecznymi i to takimi, których efekt będzie widoczny przez długi czas. Największym sukcesem programy ma być właśnie efekt społeczny - dodaje.

Jeśli więc na przykład na danym osiedlu mieszkają starsi mieszkańcy, może powstać miejsce, gdzie będą mogli spotkać się z innymi seniorami.

Zapraszamy do naszego nowego serwisu: >>> www.pomorska.pl/kobieta <<<

W ramach Gminnego Programu Rewitalizacji miasto będzie mogło ubiegać się o wsparcie finansowe z różnych źródeł, w tym Unii Europejskiej. Do 2020 roku mamy szansę na ok. 13,5 mln euro, czyli ponad 50 mln złotych. Pierwsze konkursy zostaną ogłoszone na początku 2017 roku.

Zanim jednak dojdzie do konkretnych inwestycji, miasto przez prawie miesiąc będzie prowadzić konsultacje społeczne.

- Nie chcemy narzucać mieszkańcom konkretnych działań, to właśnie od nich chcemy dowiedzieć się, co na danym obszarze jest najbardziej potrzebne - mówi wiceprezydent Maria Wasiak.

Odbędą się m.in. otwarte spotkania z mieszkańcami. Pierwsze 10 sierpnia o godz. 17 w Szkole Podstawowej nr 10 przy ul. Śląskiej 7; kolejne 16 sierpnia w Klubie Sportowym „Gwiazda” przy ul. Bronikowskiego 45.

25 sierpnia o godz. 17 w sali nr 5 ratusza odbędzie się spotkanie dla organizacji pozarządowych. 2 września od godz. 10 do 18 będzie można o programie rewitalizacji porozmawiać również z przedstawicielami ratusza w Punkcie Obsługi Mieszkańców w Zielonych Arkadach, ul. Wojska Polskiego 1, poziom +1.

Uwagi można też zgłaszać:

* drogą elektroniczną na adres: [email protected].

* drogą korespondencyjną na adres: Urząd Miasta Bydgoszczy, Biuro Obsługi Mediów i Komunikacji Społecznej, ul. Niedźwiedzia 4, pok. 100A - 105 A, 85-102 Bydgoszcz, z dopiskiem Rewitalizacja

* bezpośrednio do sekretariatu Biura Obsługi Mediów i Komunikacji Społecznej, ul. Niedźwiedzia 4a, I piętro, pok. 100A - 105 A, w godzinach pracy Urzędu Miasta Bydgoszczy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska