E-wydanie Gazety Pomorskiej
Nie możesz kupić papierowego wydania naszej gazety? Teraz możesz dowiedzieć się, co dzieje się w twoim regionie, kraju i świecie także czytając e-wydanie "Pomorskiej KLIKNIJ TUTAJ
W myśl art. 92 (1) kodeksu pracy pracownikowi spełniającemu warunki uprawniające do renty z tytułu niezdolności do pracy lub emerytury, którego umowa o pracę rozwiązała się w związku z przejściem na rentę lub emeryturę przysługuje odprawa pieniężna w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia.
Przy czym pracownik, który raz otrzymał odprawę nie może ponownie nabyć do niej prawa.
Kodeks pracy gwarantuje wprawdzie odprawę w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia, ale przepisy branżowe, układy zbiorowe lub regulaminy wynagrodzeń obowiązujące w konkretnych zakładach pracy mogą przewidywać odprawy w wyższej wysokości np. trzy lub sześciokrotnego wynagrodzenia.
Wiele wątpliwości budzi ustalenie momentu przejścia na emeryturę lub rentę. Wątpliwości te dotyczą sytuacji pracowników świadczących pracę mimo posiadania prawa do emerytury lub renty. Przejściem na emeryturę lub rentę jest natomiast zmiana statusu pracownika lub pracownika-emeryta lub rencisty na status wyłącznie emeryta lub rencisty.
Uzyskanie odprawy emerytalnej lub rentowej nie zależy od charakteru umowy o pracę (na czas określony, czy czas nie określony) ani od czasu trwania umowy terminowej.
Warto wiedzieć, że jeżeli pracownik był zatrudniony równocześnie u kilku pracodawców, odprawa przysługuje od każdego z zatrudniających go pracodawców.
Udostępnij