https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Odpust w parafii w Zadusznikach [zdjęcia]

Jolanta Młodecka
Odpust w Zadusznikach
Odpust w Zadusznikach Fot. Jolanta Młodecka
Upalna niedziela w Zadusznikach - pierwsza niedziela lipca. Od lat w tym dniu odbywa się tu odpust.

Zaduszniki Odpust w parafii

Przed laty wielkie wydarzenie, dziś może skromniejsze, bo i czas na takie imprezy już nie te. Niewiele zostało z atmosfery dawnych odpustów. Jeszcze stragany obłożone są kiściami obwarzanków, jeszcze bujają się nad nimi kolorowe baloniki, ale na straganie, wśród pierścionków, królują już miniaturowe samochodziki na baterie i plastikowe karabiny...

Odpust w parafii Nawiedzenia NMP odbywa się w każdą pierwszą niedzielę lipca. Zaduszniki to stara miejscowość, jej obecna nazwa pojawia się w XIII w. W średniowieczu nadana została przez wojewodę Bogusza cystersom szpetalskim.

To za ich sprawą zbudowano to świątynię i erygowano parafie. Obecny kościół zbudowany został w latach 70. XIX w. według projektu Henryka Marconiego.

W katolicyzmie jest darowaniem kary doczesnej za popełnione grzechy. Podczas sakramentu pokuty grzechy odpuszczane są co do winy, natomiast pozostaje otwarta kwestia kary, którą grzesznik musi odbyć w czyśćcu. Odpust jest darowaniem takiej kary (odpust zupełny) lub jej zmniejszeniem (odpust cząstkowy). Odpust zupełny można uzyskać tyko raz dziennie, dodatkowe odpusty są cząstkowe.

Wbrew powszechnemu przekonaniu odpusty średniowieczne nie dotyczyły, tak jak obecne darowania kary doczesnej za grzechy, ale zmniejszenia pokuty zadawanej podczas spowiedzi. Z tej przyczyny możliwy był tzw. handel odpustami, polegający na zastąpieniu pokuty ofiarą pieniężną na rzecz Kościoła. Oszuści sprzedający odpusty w średniowieczu bez upoważnienia Kościoła byli jedną z przyczyn ogłoszenia przez Marcina Lutra jego 95 tez, co zaowocowało wybuchem Reformacji.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska