- Pozyskaliśmy relikwie Prymasa Tysiąclecia od Metropolity Warszawskiego, Kazimierza Nycza - mówi ks. Bogdan Tułodziecki, proboszcz parafii św. Józefa Oblubieńca w Mniszku. - Motywowaliśmy naszą prośbę tym, że czcimy kult kardynała Wyszyńskiego, postawiliśmy pomnik ku Jego pamięci przed wejściem do kościoła, a także mieliśmy cykl modlitw w Jego intencji.
Tydzień wcześniej, w grudziądzkim Muzeum odbyła się sesja popularnonaukowa poświęcona prymasowi Stefanowi Wyszyńskiemu. Wykłady poprowadzili:
- prof. Waldemar Rozynkowski z UMK mówił o związkach prymasa Stefana Wyszyńskiego z diecezją toruńską,
- prof. Mirosław Golon z UMK/IPN wygłosił wykład „Najtrudniejszy czas prymasowskiej służby Kościołowi i Ojczyźnie. Ksiądz Prymas Stefan Wyszyński w latach 1948-1956”.
Na Rynku w Grudziądzu stanęła natomiast wystawa Instytutu Pamięci Narodowej „Stefan Wyszyński”, autorstwa Artura Kolędy.
Data uroczystości: wprowadzenia relikwii oraz odsłonięcia pomnika kardynała Wyszyńskiego, które odbyły się w poniedziałek, 29 maja w grudziądzkim kościele nie jest przypadkowa. Bowiem w sobotę, 28 maja obchodzona była 42. rocznica śmieci księdza kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Msza święta z wprowadzeniem relikwii błogosławionego kard. Stefana Wyszyńskiego odbyła się pod przewodnictwem biskupa toruńskiego Wiesława Śmigla. Relikwie - cząstka ciała, a w tym przypadku włos - zostaną już na zawsze w kościele w Mniszku. Jeśli ktoś nie mógł uczestniczyć w eucharystii, może ją obejrzeć: TUTAJ
Wydarzenie objął patronatem Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza.
Odsłonięto i poświęcono pomnik kardynała Wyszyńskiego w para...
