Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ogniska zapłoną wzdłuż całej Wisły. Gdzie i kiedy?

(DD, LERN)
Inicjatorem akcji jest Jarosław Kałuża (na zdjęciu w góralskim kapeluszu), który od lat pływa Wisłą na historycznych jednostkach
Inicjatorem akcji jest Jarosław Kałuża (na zdjęciu w góralskim kapeluszu), który od lat pływa Wisłą na historycznych jednostkach Fot. Piotr Bilski
W naszym regionie, tak jak w całym kraju, w środę wzdłuż całej Wisły rozpalone zostaną ogniska. To akcja "Wiślane wici", którą uczcimy 550 rocznicę powrotu całej Wisły w granice Polski.

- Niech światło rozbłyśnie od źródła po ujście Wisły! - apeluje Jarosław Kałuża, inicjator akcji „Wiślane wici”. Jej termin to środa, g. 18.15.

Ogniska zapłoną jednocześnie

„Wici wiślane” to ogólnopolska akcja społeczna, która będzie towarzyszyła środowej inauguracji obchodów Roku Rzeki Wisły w Toruniu. Akurat w rocznicę podpisania II pokoju toruńskiego w 1466 roku.

- Na mocy II pokoju toruńskiego cała żeglowna Wisła znalazła się w polskim posiadaniu. To miało ogromny wpływ na rozwój naszego kraju. Stąd pomysł, aby 550 rocznicę tego wydarzenia uczcić w formie „Wici wiślanych” i na brzegu rzeki, od jej źródeł na Baraniej Górze aż do jej ujścia w Gdańsku, jednocześnie rozpalić ogniska - mówi inicjator akcji Jarosław Kałuża z Krakowa, miłośnik Wisły i flisak regularnie pływający nią na historycznych jednostkach: szkutach i tratwach. Kałuża zastrzega: - Zachęcam wszystkich, aby wraz ze znajomymi przyszli nad rzekę z ogniem lub światłem. Pamiętajmy jednak, aby był to ogień bezpieczny: lampa, latarnia, choćby latarka, a jeśli ognisko - to tylko dobrze zabezpieczone.

Wyjdźcie z domów nad rzekę

Ogień wzdłuż całej Wisły ma zapłonąć jednocześnie: w środę, 19 października o g. 18.15.

Akcja „Wici wiślane” nie ma organizatora. Jej charakter jest spontaniczny. Rozpoczęła się od wydarzenia utworzonego na Facebooku, do którego dołączają ludzie z całej Polski, pasjonaci Wisły, jej promotorzy, żeglarze, wędkarze...

W Grudziądzu jednak „Wici wiślane” będą oficjalną imprezą organizowaną przez Miejski Ośrodek Rekreacji i Wypoczynku. - Przygotujemy duże ognisko na terenie naszego portu nad Wisłą. Zachęcamy wszystkich, aby przynieśli pochodnie czy latarnie - zaprasza Izabela Piwowarska, dyrektor MORiW.

W Bydgoszczy np. do udziału w „Wiciach wiślanych” zachęcają członkowie Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu. Zapowiadają ognisko na łące nad Wisłą w Fordonie.

- Liczę, że mieszkańcy miast, w których nie ma lokalnych organizatorów „wici” - np. Świecia, Chełmna, Nowego - również wyjdą z ogniem nad rzekę - mówi Jarosław Kałuża.

Podczas akcji warto wykonać zdjęcie i umieścić je na Facebooku z opisem #wiślanewici. - Zbiór zdjęć z całej Polski opublikujemy na internetowych portalach związanych z Wisłą - dodaje Jarosław Kałuża.

Grudziądz: V Królewski Flis na Wiśle cz. II

Koniecznie sprawdźcie lokalne przepisy

Przed rozpaleniem ogniska trzeba sprawdzić, czy i w jakich warunkach pozwala na to prawo lokalne, bo samorządy różnie regulują tę kwestię. Zgodnie z ogólnymi przepisami przeciwpożarowymi nie wolno rozniecać ognia w odległości mniejszej niż 100 m od lasów i 50 m od stogów. Organizator ogniska ponosi pełną odpowiedzialność za jego rozpalenie, ugaszenie oraz posprzątanie miejsca. - Dobrze, aby organizatorzy przynajmniej zgłosili w urzędzie miasta zamiar rozpalenia ogniska - uprzedza Jan Przeczewski, komendant straży miejskiej w Grudziądzu.

Nadchodzący 2017 rok będzie - decyzją Sejmu - Rokiem Rzeki Wisły. Jego oficjalną inaugurację zaplanowano na środę, w Toruniu. W wydarzeniu uczestniczyć ma m.in. wielki mistrz krzyżacki dr Bruno Platter. W programie są m.in. regaty wioślarskie (g. 15.20) oraz inscenizacja historyczna (g. 16) na bulwarze Filadelfijskim.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska