W 2024 roku Festiwal Wisły we Włocławku trwa jeden dzień. Piękna pogoda, liczne atrakcje, przyciągnęły na bulwary nad Wisłą wielu mieszkańców Włocławka oraz przyjezdnych gości. Na uczestników czekały między innymi koncerty, jarmark „Nadwiślańskie Smaki” parada łodzi.
W niedzielę 11 sierpnia 2024 roku jarmark „Nadwiślańskie Smaki” rozpoczął Festiwal Wisły 2024 we Włocławku. Na bulwarach prezentowane były m.in. stoiska edukacyjne prezentujące dawne rzemiosła i zawody m.in. szkutnictwo, powroźnictwo, ciesielstwo okrętowe, rybactwo, kulturę i folklor regionów nadwiślańskich. Tym samym zaczęło się wielodniowe święto Wisły, Królowej Polskich Rzek. Imprezy rozciągać się będą od Włocławka aż do Bydgoszczy.
Podczas parady łodzi na Wiśle wzdłuż bulwarów we Włocławku przepłynęło kilkadziesiąt statków i łodzi. Poza mniejszymi batami, lejtakami i łodygami, było także kilkanaście dużych statków: galary, byki, nasuta i łodzie wikińskie.
Festiwal Wisły to rodzinna impreza o dużej dawce edukacji historycznej i kulturowej. Istotą jest stworzenie magicznego wręcz klimatu, w którym główną rolę odgrywają woda, “drewno na wodzie”, smaki, zapachy, muzyka i ogień.
Kilkadziesiąt drewnianych tradycyjnych statków i łodzi rzecznych, wystawcy, pokazy rzemiosła, nadwiślańskie jadło, spotkania z ciekawymi ludźmi oraz największymi znawcami Wisły i jej historii, rejsy dla publiczności, koncerty na lądzie i wodzi takie atrakcje czekają podczas Festiwalu Wisły 2024.
Festiwal Wisły 2024 odbywa się w trzech miastach: we Włocławku - 11 sierpnia, w Toruniu - 14 i 15 sierpnia i w Bydgoszczy/Fordonie - 16 i 17 sierpnia.
Na tym odcinku Wisły pojawi się armada kilkudziesięciu tradycyjnych drewnianych jednostek, w tych miastach staną stoiska prezentujące nadwiślańskie produkty, smaki, rzemiosło. Wśród atrakcji, oczywiście po pierwsze, darmowe rejsy tradycyjnymi statkami rzecznymi, a także rejsy tematyczne - poświęcone wiślanej poezji i pieśni, dziedzictwu Kopernika i jego związkom z Rzeką, także tradycjom flisackim i hanzeatyckim, które uczestnicy poznawać będą na wodzie, bezpośrednio od ludzi rzeki je kultywujących.
Podczas festiwalu publiczność będzie miała okazję uczestniczyć w wystawach, spotkaniach, a nawet w plenerze fotograficznym na bezludnej wyspie. W programie także regaty żeglarskie, animacje dla dzieci na wodzie, rejsy edukacyjne, a także prezentacje muzeów związanych z Wisłą. Do tego liczne opowieści i inscenizacje, szczególnie ciekawie zapowiadają się te nawiązujące do nadwiślańskich tradycji żydowskich. Nie zabraknie, oczywiście, koncertów - będzie różnorodnie i na bardzo wysokim poziomie.
Program Festiwalu Wisły 2024 we Włocławku:
11.08.2024 (niedziela) – WŁOCŁAWEK – Bulwary im. Marszałka Józefa Piłsudskiego
11:00 – 19:00 – stoiska edukacyjne prezentujące dawne rzemiosła i zawody m. in. szkutnictwo, powroźnictwo, ciesielstwo okrętowe, rybactwo, kulturę i folklor regionów nadwiślańskich
11:00 – 19:00 – „Płyną wzory po polskiej krainie” – prezentacja tradycji włocławskiego designu. Partner projektu: Interaktywne Centrum Fajansu – Skarbiec Fajansu, Centrum Kultury „Browar B.”
11:00 – 21:30 – targi tradycyjnych produktów regionów nadwiślańskich
11:00 – 21:30 – Jarmark „Nadwiślańskie Smaki”
11:00 – 19:10 – bezpłatne rejsy dla publiczności – Przystań Wodna na Rzece Wiśle, ul. Piwna 1a, (bilety do pobrania na stronie www.festiwalwisly.pl)
15:00 – 15:30 – Wystawa fotografii Jacka Marczewskiego „IKONARY”. Spotkanie z autorem.
15:30 – 16:30 – „IKONARY” – bezpłatny rejs i warsztaty fotograficzne ze słynnym fotografem Jackiem Marczewskim (bilety do pobrania na stronie www.festiwalwisly.pl)
16:00 – 17:00 – koncert zespołu RUNO
17:00 – 17:20 – parada wzdłuż Bulwarów kilkudziesięciu statków i łodzi biorących udział w największym w Polsce zlocie tradycyjnych jednostek rzecznych. Poza mniejszymi batami, lejtakami i łodygami, udział weźmie kilkanaście dużych statków: galary, byki, nasuta i łódź wikińska
17:45 – 18:00 – „Tradycje flisackie na liście UNESCO” – prelekcja. Przystań Wodna na Rzece Wiśle, ul. Piwna 1a
18:00 – 19:00 – zwiedzanie statków i łodzi przybyłych na festiwal, zapoznawanie się z ich historią, konstrukcją, zastosowaniem – Przystań Wodna na Rzece Wiśle, ul. Piwna 1a
18:00 – 19:00 – „Statek poetów i pieśniarzy” – rejsy połączone z czytaniem fragmentów wiślanej poezji, śpiewaniem pieśni przez aktorów i poetów z Trójmiasta, Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej (Przystań Wodna na Rzece Wiśle, ul. Piwna 1a – bezpłatne bilety do pobrania na stronie www.festiwalwisly.pl)
18:00 – 19:00 – „Plener na bezludnej wyspie” – bezpłatny rejs i warsztaty fotograficzne ze słynnym fotografem Maksymilianem Rigamontim. (Wyspa na Wiśle naprzeciwko Starego Rynku, rozpoczęcie rejsu z Przystani wodnej na Wiśle – bezpłatne bilety do pobrania na stronie www.festiwalwisly.pl)
18:00 – 19:00 – Rejs z uczestnikami flisu „Łączymy Polskę”. Spotkanie z Wiktorem Strumiłło – żeglarzem, autorem zdjęć lotniczych do filmu pt. „Do ostatniej kropli” (bezpłatne bilety do pobrania na stronie www.festiwalwisly.pl)
18:00 – 19:00 – Rejs krypą z hydroplanety – animacje edukacyjne dla dzieci. Spotkanie z Andrzejem Stańskim – pisarzem, żeglarzem, animatorem kultury, autorem książki pt. „Krypa z hydroplanety” (bezpłatne bilety do pobrania na stronie www.festiwalwisly.pl)
18:00 – 19:00 – „Rejs z Mikołajem Kopernikiem” – rejs nasutą Copernicus połączony z opowieścią o tradycjach kupieckich rodziny Koperników
18:00 – 19:00 – „IKONARY” – bezpłatny rejs i warsztaty fotograficzne ze słynnym fotografem Jackiem Marczewskim (bilety do pobrania na stronie www.festiwalwisly.pl)
18:30 – 19:30 – koncert zespołu Stara Szkoła, scena główna – Przystań Wodna na Rzece Wiśle, ul. Piwna 1a
19:30- 19:50 – powitanie przybyłych flisaków, prezentacja idei przewodniej Festiwalu, wystąpienia zaproszonych gości, scena główna – Przystań Wodna na Rzece Wiśle, ul. Piwna 1a
19:50 – 20:00 – Inscenizacja „Wiślane Wici”. Partner projektu: Bydgoska Lokalna Organizacja Turystyczna „ByLOT”
20:00 – 20:15 – nastrojowa parada wszystkich festiwalowych łodzi i statków, w świetle rac, widowisko światło-woda-dźwięk
20:00 – 21:00 – koncert Nameny Lala – Przystań Wodna na Rzece Wiśle, ul. Piwna 1a
21:00 – 22:00 – koncert Patrycji Neodym – Przystań Wodna na Rzece Wiśle, ul. Piwna 1a
Zobaczcie zdjęcia z parady łodzi we Włocławku - Festiwal Wisły 2024 »
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Dominika Kulczyk zszokowała gapiów! Milionerka rzuciła się do dzikiego tańca ZDJĘCIA
- Syn Steczkowskiej poszedł na szkolenie wojskowe. Ciągnął walizkę po piachu
- 78. rocznica urodzin Krawczyka. Przyjaciel zdradza, czego ŻAŁOWAŁ najbardziej
- Co się dzieje z Kayah?! Artystka bardzo podupadła na zdrowiu. Porusza się o kulach