Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ogólniak w Chełmnie w rankingu szkół przyjaznych LGBT. Nie wiadomo, kto zgłosił

Monika Smól
Monika Smól
Chełmiński ogólniak zajął 4 na 7 miejsc w rankingu stworzonym na stronie lgbtplusme.com - jako Szkoła Przyjazna LGBTQ+
Chełmiński ogólniak zajął 4 na 7 miejsc w rankingu stworzonym na stronie lgbtplusme.com - jako Szkoła Przyjazna LGBTQ+ Rafał Przybylski
Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Chełmnie znalazł się w Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ - jako jedyna szkoła z powiatu chełmińskiego i zaledwie jedna z siedmiu z województwa kujawsko-pomorskiego.

CBŚP rozbiła grupę przestępczą w regionie

od 16 lat

Chełmiński ogólniak zajął 4 na 7 miejsc w rankingu stworzonym na stronie lgbtplusme.com.

Według twórców ranking wskazuje, w których szkołach pielęgnowane są takie wartości jak: równość, różnorodność oraz otwartość w edukacji.

- Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+ to narzędzie, dzięki któremu trafisz do bezpiecznej, otwartej i tolerancyjnej szkoły średniej! - piszą twórcy rankingu na swojej stronie internetowej.

W kujawsko-pomorskim rankingu znalazły się wyłącznie licea - sześć ogólnokształcących i jedno plastyczne, w sumie pięć szkół toruńskich, jedna chełmińska i jedna z Lipna.

Dyrektor chełmińskiego ogólniaka zapytany, w jaki sposób jego szkoła trafiła do rankingu przyznaje, że nawet nie wie. To zadziało się poza jego widzą i zgodą!

O udziale w rankingu ktoś zdecydował za dyrektora

- Jestem zdziwiony tym, że moja szkoła znalazła się w tym rankingu - mówi Piotr Orłowicz, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Chełmnie. - Wprawdzie kilka miesięcy temu byli u mnie uczniowie z ankietą, która miała być zgłoszeniem do rankingu, ale jej nie wypełniłem. Jesteśmy tolerancyjni na co dzień wobec wszystkich uczniów, mogą czuć się w szkole bezpieczni. Na potwierdzenie tego nie jest nam potrzebny udział w rankingach - to powiedziałem uczniom.

Dyrektor zapowiada, że spróbuje wyjaśnić w jaki sposób szkoła została zgłoszona, bez jego zgody i wiedzy, do rankingu. Jak dodaje, ankiety nie wypełnił też jego zastępca, ponieważ znał jego decyzję, rozmawiali o tym.

Pytamy w Starostwie Powiatowym w Chełmnie czy o rankingu wiedzą i może zgłosili do niego chełmiński ogólniak, który Starostwu podlega?

- Nic nie wiem o tym rankingu - mówi Dorota Ćwik, naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury, Zdrowia i Sportu w Starostwie Powiatowym w Chełmnie. - My na pewno do niego szkoły nie zgłosiliśmy. Jeśli dyrektor nie chciał wziąć w nim udziału, a znalazł się w nim, to zapewne to wyjaśni.

Jak udało nam się ustalić, ankietę mogą wypisać nie tylko dyrektorzy szkół, ale też sami uczniowie. Wystarczy znaleźć na mapie szkołę, dodać, kliknąć w ocenę i wówczas wyświetla się ankieta na temat stosunku szkoły do uczniów i uczennic LGBTQ+. Ocena zostaje dodana do bazy i jest uwzględniana w Rankingu. Wszystko wskazuje więc na to, że ZSO nr 1 w Chełmnie znalazł się w nim poprzez działanie uczniów.

W chełmińskich szkołach, których nie ma w rankingu, podkreślają, że nie jest wyznacznikiem sytuacji.

- Robimy wszystko, aby uczniowie w naszej szkole czuli się bezpiecznie i komfortowo - mówi Jacek Kordowski, dyrektor Zespołu Szkół nr 2 1 Chełmnie. - Uczymy tolerancji i szacunku dla drugiego człowieka. Myślę, że to czy jesteśmy w danym rankingu czy nie, nie ma wpływu na to, by podejmować działania w tej delikatnej materii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska