Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ogród Zoobotaniczny w Toruniu pięknieje nam w oczach

Katarzyna Fus [email protected] tel. 56 61 99926
Inwestycje w toruńskim ogrodzie pochłoną 1,3 mln zł
Inwestycje w toruńskim ogrodzie pochłoną 1,3 mln zł Lech Kamiński
Jeszcze w tym roku rozpoczną się kolejne prace w Ogrodzie Zoobotanicznym. A już w czwartek mieszkańcy Torunia mogą bezpłatnie uczestniczyć w zwiedzaniu zoo i mszy polowej.

Z okazji Światowego Dnia Zwierząt jutro czeka nas wiele atrakcji. Ogród zoobotaniczny zaprasza najpierw torunian na mszę świętą o godz. 10.30, która odbędzie na terenie ogrodu.

Nabożeństwo odprawią ojcowie franciszkanie z parafii na Podgórzu, gdyż św. Franciszek to patron przyrody. - Ideą tej mszy jest, byśmy dbali nie tylko o zwierzęta domowe, ale także o te dzikie - wyjaśnia Beata Gęsińska, dyrektor ogrodu. - Zoo to dziś takie arki Noego, w których pielęgnuje się gatunki zagrożone wyginięciem.

Czytaj także: Toruńskie minizoo zmieni swoje oblicze

Po mszy uczestnicy będą mogli zwiedzić ogród bezpłatnie. Każdy może też pomóc w dokarmianiu zwierząt. Można przynieść żołędzie, jabłka i kasztany. To też świetna okazja do tego, by zobaczyć, jak zmieniło się zoo w ciągu roku.

Sukcesy w hodowli

Już teraz można podziwiać rysie w nowym wolier. Zwierzętom zwiększono powierzchnię z 50 mkw do 250. W tym miejscu są jeszcze 2 wolne pomieszczenia. W jednym zamieszkają karakale, czyli rysie stepowe. Drugi zostanie przeznaczony dla celów hodowlanych. Ogród ma w tym względzie czym się pochwalić.

- W tym roku urodziły nam się się 4 marmozety białoczelne, żubr, alpaka walabia, mundżak - wymienia Maciej Makowski, kierownik dydaktyki i hodowli w ogrodzie. - Naszą perełką jest jednak hodowla damy niebieskobrzuchej. To ptak, którego ciężko rozmnożyć. Nam się to udaje i dlatego wiele okazów w innych ogrodach pochodzi z Torunia.

W ramach rewitalizacji ogrodu, który ma kosztować ponad 1,3 mln zł, zaplanowano szereg innych inwestycji. Jedną z największych będzie utworzenie miejsca dla lemurów. W tym celu kierownictwo ogrodu przeprowadzi rekultywację stawu. Na środku usypana zostanie wyspa, gdzie z kolei stanie domek dla 5-6 zwierząt.

Z innej strony

- Oprócz tego wydzielimy nowe ścieżki wokół stawu, dzięki czemu zwiedzający będą mogli obejrzeć ogród także z innej strony - mówi Gęsińska.

W ogrodzie znajdzie się więcej miejsca do rekreacji. Już teraz dzieci mogą korzystać z nowego placu zabaw. W miejscu małego zoo stanie za to fontanna. Pojawi się także altana dydaktyczna oraz ogródek wiejski, w którym wyrosną tradycyjne polskie kwiaty.

Toruński ogród jest jednym z najstarszych takich obiektów w Polsce. Ma już 200 lat. Dziś na jego terenie znajduje się 85 gatunków zwierząt, najwięcej jest ptaków. Ogród cieszy się wciąż dużą popularnością. W zeszłym roku zoo odwiedziło ponad 71 tys. osób.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska