Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Olga Tokarczuk w Bielefeld: - Zagłosujmy za demokracją

Online
Olga Tokarczuk w Bielefeld: Zagłosujmy za demokracją
Olga Tokarczuk w Bielefeld: Zagłosujmy za demokracją Arkadiusz Gola
Literacka Nagroda Nobla - najważniejszy literacki laur znów w polskich rękach. Akademia Szwedzka uhonorowała tą nagrodą za 2018 rok polską pisarkę Olgę Tokarczuk. W czwartek (10.10) po tym, jak okazało się, że pisarka została laureatką nagrody nobla, powiedziała w Bielefeld, że niedzielne wybory dają szansę na poprawę kondycji demokracji w Polsce.

Olga Tokarczuk otrzymała literacką nagrodę Nobla. Książki publikowane przez pisarkę zyskały uznanie Akademii Szwedzkiej. Tym samym Olga Tokarczuk dołączyła do grona polskich literackich noblistów, wśród których znaleźli się Henryk Sienkiewicz, Władysław Reymont, Czesław Miłosz i Wisława Szymborska.

Olga Tokarczuk znana jest nie tylko ze swojej twórczości literackiej, ale również poglądów i zaangażowania w bieżące sprawy Polski.

Podczas wywiadów czy konferencji nie stroni od głośnego wyrażania swoich poglądów, co nie zawsze spotyka się z aprobatą ze strony polityków.

- Mimo problemów z demokracją w moim kraju, ta nagroda pokazuje, że mamy coś do powiedzenia światu - mówiła Olga Tokarczuk w czwartek przed wykładem w niemieckim Bielefeld.

Chciałbym przekazać moim przyjaciołom, Polakom: - Zagłosujmy we właściwy sposób na demokrację.

Pisarka znana jest ze swoich zdecydowanie proekologicznych poglądów. - Nawet niewielkie zmiany klimatyczne przełożą się na stosunki społeczne i polityczne - mówi pisarka na temat zmian klimatycznych, które błyskawicznie postępują - mówiła i dodawała, że „młodzi ludzie charakteryzują się coraz większą świadomość ekologiczną, a międzynarodowe akcje, mające na celu zmniejszenie zużycia plastiku trafiają do coraz większej liczby osób”.

W 2017 roku Tokarczuk została wyróżniona na Kongresie Kobiet. Po raz pierwszy doceniono wtedy osobę, która nie jest bezpośrednio związana z polityką czy ruchem feministycznym. Mówiła wtedy, że kobiety wkraczają w nowy etap, nie tylko w polityce, ale i w rzeczywistości. Apelowała, by kobiety przypomniały sobie, czym są "solidarność i siostrzeństwo". - Cieszmy się z nich, ale projektujmy się do wielkich, ważnych rzeczy. Żeby powiedzieć 'nie' konformizmowi, żeby wydać wojnę hipokryzji, która nas otacza. Nauczmy się bojkotować lekarzy, którzy nie wypisują recept na środki antykoncepcyjne – mówiła, nawiązując do sytuacji kobiet w Polsce i ograniczeń związanych z wprowadzeniem klauzuli sumienia.

Pisarka urodziła się 29 stycznia 1962 r. w Sulechowie. Ukończyła psychologię na Uniwersytecie Warszawskim i po studiach pracowała jako psychoterapeutka w poradni zdrowia psychicznego w Wałbrzychu. Gdy jej pierwsze utwory literackie zyskały popularność, zrezygnowała z pracy i po przeprowadzeniu się do Nowej Rudy i w całości poświęciła się pisaniu.

Co wiesz o twórczości Olgi Tokarczuk? NOBEL 2019
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska