https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ołtarze w Chełmnie też są po konserwacji

mona
Ołtarz św. Barbary został odnowiony. Teraz zachwyca zarówno mieszkańców, jak i turystów.
Ołtarz św. Barbary został odnowiony. Teraz zachwyca zarówno mieszkańców, jak i turystów. mona
Chełmińska fara błyszczy. Warto zajrzeć do tej największej w Chełmnie świątyni i zatrzymać się na chwilę, aby podziwiać ogrom prac włożonych w jej odnowę.

Największa gotycka świątynia na ziemi chełmińskiej powstała w latach 1280-1320. W ostatnim czasie przeszła wiele prac remontowo-konserwatorskich. Na nich nie koniec. Fara to miejsce na mapie Chełmna, którego nie omija niemal żadna wycieczka.

W świątyni pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny jest na czym zawiesić oko. Zwłaszcza gdy końca dobiegły większe i mniejsze remonty.

- Zaczęły się od odremontowania kaplicy Matki Bożej Bolesnej Chełmińskiej z cudownym obrazem, potem remontowi poddana została kościelna wieża - mówi Anna Grzeszna-Kozikowska, historyk z Muzeum Ziemi Chełmińskiej. - od tego momentu można podziwiać panoramę miasta z tarasu tej świątyni.
Potem przyszła pora na ołtarz boczne. Roboty rozpoczęto od ołtarza św. Walentego, w związku z rozpoczęciem hucznych obchodów święta zakochanych i promowania się - właśnie za sprawa posiadanych cennych relikwii - jako miasto zakochanych. Został odremontowany tak, aby jak najlepiej wyeksponować relikwie św. Walentego. Zmodernizowano też dach, wykonano prace na kopule. Odnowione zostały epitafia.

Poza tym, zainwestowano w kolejne ołtarze boczne - najpierw św. Barbary, a następnie ołtarz św. Rocha i św. Sebastiana. Pierwszy jest patronem ludzi modlących się w chorobie, drugi - robotników związanych z budownictwem. Nowa jest także posadzka, odmalowane zostało sklepienie, krypty wejściowe, prezbiterium, przeprowadzono renowację ścian, w oknach wymienione zostały witraże.
Na ołtarzu św. Barbary, w jego dolnej części, znajduje się piękna panorama. Malarz patrzył od strony Chełmna przez Wisłę na brzeg po drugiej stronie.

- Na naszych terenach św. Barbara była bardzo czczona - dodaje Anna Grzeszna-Kozikowska. - Na zamku w Starogro-dzie przechowywane były przecież relikwie tej świętej. Przybywali możni tamtych czasów, wśród nich król czeski Wacław.

Odnowienia doczekało się kilka obrazów w kształcie owalu w zdobnych, złotych ramach. - Obraz odwołują się do scen biblijnych, sakralnych - dodaje historyk z chełmińskiego muzeum. - Po konserwacji odzyskały dawny blask, rzucają się w oczy.

W przyszłym roku zamontowana zostanie instalacja przeciwpożarowa.

Czytaj e-wydanie »

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

j
jk
Bardzo dobrze że UNESCO daje kasę na tak piękne zabytki jakim jest olbrzymia Fara.Chełmno pięknieje coraz bardziej,ale żeby jeszcze była tu jakaś praca,przyszłość.Niestety miasto upada,młodzi wyjeżdzają,kolejne firmy,sklepy upadają.Jeśli nasz nieudolny rząd nic z tym nie zrobi to ulice zarosną krzaki i pajęczyny za jakies maksymalnie 10 lat.

Wszystko prawda, ale jakie Unesco? To pieniądze z Unii, miasta i parafii.
p
paulo
Bardzo dobrze że UNESCO daje kasę na tak piękne zabytki jakim jest olbrzymia Fara.Chełmno pięknieje coraz bardziej,ale żeby jeszcze była tu jakaś praca,przyszłość.Niestety miasto upada,młodzi wyjeżdzają,kolejne firmy,sklepy upadają.Jeśli nasz nieudolny rząd nic z tym nie zrobi to ulice zarosną krzaki i pajęczyny za jakies maksymalnie 10 lat.
m
mer
A za czyje pieniadze te remonty?
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska