Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ołtarze w Chełmnie też są po konserwacji

mona
Ołtarz św. Barbary został odnowiony. Teraz zachwyca zarówno mieszkańców, jak i turystów.
Ołtarz św. Barbary został odnowiony. Teraz zachwyca zarówno mieszkańców, jak i turystów. mona
Chełmińska fara błyszczy. Warto zajrzeć do tej największej w Chełmnie świątyni i zatrzymać się na chwilę, aby podziwiać ogrom prac włożonych w jej odnowę.

Największa gotycka świątynia na ziemi chełmińskiej powstała w latach 1280-1320. W ostatnim czasie przeszła wiele prac remontowo-konserwatorskich. Na nich nie koniec. Fara to miejsce na mapie Chełmna, którego nie omija niemal żadna wycieczka.

W świątyni pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny jest na czym zawiesić oko. Zwłaszcza gdy końca dobiegły większe i mniejsze remonty.

- Zaczęły się od odremontowania kaplicy Matki Bożej Bolesnej Chełmińskiej z cudownym obrazem, potem remontowi poddana została kościelna wieża - mówi Anna Grzeszna-Kozikowska, historyk z Muzeum Ziemi Chełmińskiej. - od tego momentu można podziwiać panoramę miasta z tarasu tej świątyni.
Potem przyszła pora na ołtarz boczne. Roboty rozpoczęto od ołtarza św. Walentego, w związku z rozpoczęciem hucznych obchodów święta zakochanych i promowania się - właśnie za sprawa posiadanych cennych relikwii - jako miasto zakochanych. Został odremontowany tak, aby jak najlepiej wyeksponować relikwie św. Walentego. Zmodernizowano też dach, wykonano prace na kopule. Odnowione zostały epitafia.

Poza tym, zainwestowano w kolejne ołtarze boczne - najpierw św. Barbary, a następnie ołtarz św. Rocha i św. Sebastiana. Pierwszy jest patronem ludzi modlących się w chorobie, drugi - robotników związanych z budownictwem. Nowa jest także posadzka, odmalowane zostało sklepienie, krypty wejściowe, prezbiterium, przeprowadzono renowację ścian, w oknach wymienione zostały witraże.
Na ołtarzu św. Barbary, w jego dolnej części, znajduje się piękna panorama. Malarz patrzył od strony Chełmna przez Wisłę na brzeg po drugiej stronie.

- Na naszych terenach św. Barbara była bardzo czczona - dodaje Anna Grzeszna-Kozikowska. - Na zamku w Starogro-dzie przechowywane były przecież relikwie tej świętej. Przybywali możni tamtych czasów, wśród nich król czeski Wacław.

Odnowienia doczekało się kilka obrazów w kształcie owalu w zdobnych, złotych ramach. - Obraz odwołują się do scen biblijnych, sakralnych - dodaje historyk z chełmińskiego muzeum. - Po konserwacji odzyskały dawny blask, rzucają się w oczy.

W przyszłym roku zamontowana zostanie instalacja przeciwpożarowa.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska