Te osoby muszą oddać trzynastą emeryturę. Kogo dotyczą przepisy?
Trzynasta emerytura wypłacana jest wszystkim uprawnionym seniorom od 2019 roku. Już od pięciu lat jest stałym dochodem dla milionów osób. Wypłata następuje zawsze w kwietniu, wraz z podstawową emeryturą.
W 2024 roku trzynasta emerytura wyniosła 1780,96 złotych brutto. To tyle, ile emerytura minimalna. Pamiętajmy jednak, że nie wszyscy emeryci otrzymują "trzynastkę" w pełnej wysokości. Osoby, których emerytura wraz z trzynastką przekracza 2500 zł, musiały odliczyć składkę zdrowotną oraz zaliczkę na podatek dochodowy.
Oni muszą zwrócić trzynastą emeryturę. ZUS zwróci się o oddanie pieniędzy
Jak się jednak okazuje, nie wszyscy powinni dostać dodatkowe pieniądze. Prawo do trzynastej emerytury tracą osoby, które pobierają wcześniejsze emerytury i jednocześnie pracują. Jak informuje Wirtualna Polska, chodzi o tych, których dochody przekroczą 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia, czyli 9802,50 zł brutto. Emerytura tych osób zostaje zawieszona, a trzynasta emerytura musi być zwrócona do ZUS.
Jak przypomina WP.pl, sytuacja ta dotyczy tylko tych osób, które nie osiągnęły jeszcze wieku emerytalnego. Seniorzy, którzy ten wiek już osiągnęli mogą pracować bez obaw o utratę świadczenia.
Trzynasta emerytura 2025 - tabela netto. Oto nowe wyliczenia dla seniorów
Przypominamy, że w 2025 roku kolejny raz zaplanowana jest wypłata trzynastych emerytur. Ile wyniesie? To zależy od przyszłorocznej waloryzacji. Najnowsze informacje są takie, że wskaźnik waloryzacji może wynieść 5,82 procent. Jak to wpłynie na "trzynastki"? Tabela wyliczeń znajduje się w naszej galerii.
