
ROMAN CHAMIER-GLISZCZYŃSKI
(1946-2022)
Absolwent Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Poznaniu, redaktor techniczny i depeszowy w bydgoskich gazetach m.in. w "Ilustrowanym Kurierze Polskim", "Gazecie Pomorskiej", tygodniku "Kujawy", angażował się w działalność społeczną, był m.in. radnym, ławnikiem w sądzie rodzinnym Sądu Rejonowego, działaczem Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.
Zmarł 3 kwietnia. Miał 75 lat.

JERZY BAŃKOWSKI
(1962-2022)
Biznesmen, wieloletni prezes grupy Kapitałowej Nesta, filantrop, wspierał wiele imprez kulturalnych, charytatywnych, sportowych. Od 2006 r. konsul honorowy Litwy w Toruniu, sponsor i współwłaściciel toruńskiej drużyny hokeja na lodzie. Prowadził szeroką działalność - od handlu metalami kolorowymi, przez produkcję opakowań foliowych, handel stalą, produkcję konfekcji metalowej aż do działalności deweloperskiej i obrotu nieruchomościami. Z Jego udziałem powstało m.in. Osiedle Sztuk
Pięknych na Bydgoskim Przedmieściu. Zmarł 11 kwietnia, w trakcie pielgrzymki do Santiago de Compostela w Hiszpanii. Miał 59 lat.

DANIEL SIMONS
Prof. dr hab. DANIEL SIMSON
(1942-2022)
Wybitny matematyk, współtwórca toruńskiej szkoły algebry, wieloletni dyrektor Instytutu Matematyki i pierwszy dziekan Wydziału Matematyki i Informatyki UMK, laureat specjalnego wyróżnienia Convallaria Copernicana. Specjalista w zakresie algebry, algebry kategoryjnej, algebry komputerowej, teorii pierścieni i modułów, teorii reprezentacji, algorytmów, programowania i obliczeń naukowych, autor licznych ważnych publikacji naukowych i monografii, które wywarły głęboki wpływ na współczesną algebrę, członek Polskiego Towarzystwa Matematycznego od 1969 r. Zmarł 16 kwietnia. Miał 80 lat.

RYSZARD KUFLEWICZ
samorządowiec i nauczyciel z Pakości
(1952-2021)
Ryszard Kuflewicz dał się poznać jako zaangażowany nauczyciel Szkoły Podstawowej im. Ewarysta Estkowskiego w Pakości. Gdy przeszedł na emeryturę, ciągle czuł się mocno związany z tą placówką. Nie zerwał z nią kontaktu. Co miesiąc przekazywał dwójce najlepszych uczniów stypendia. Nie potrafił przejść obojętnie obok cierpienia. To dzięki niemu na jaw wyszła sprawa ucznia molestowanego przez zakonnika. Wcześniej pokrzywdzony szukał pomocy u dorosłych. Próbował ich zainteresować swoją historią. Wszyscy go zbywali lub jego opowieści uznawali za zmyślone. Dopiero Ryszard Kuflewicz słowa chłopca potraktował poważnie. Aktywnie udzielał się w pakoskim samorządzie. Był przewodniczącym, wiceprzewodniczącym i radnym Rady Miejskiej w Pakości. Zmarł 26 listopada 2021 roku. Miał 69 lat