Nowotwory są drugą przyczyną zgonów w Polsce, po chorobach układu krążenia. A przerażenie budzi przedwczesna umieralność Polaków (przed 65. rokiem życia) z powodu raka.
W listopadzie ub.r. list otwarty m.in. do premiera, ministra oraz NFZ wystosował Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy, domagając się zniesienia limitowania badań i leczenia chorób nowotworowych.
- Ustawianie chorych na raka w kolejkę jest barbarzyństwem. Zwłoka w diagnozowaniu i leczeniu stanowi zagrożenie życia - podkreśla Krzysztof Bukiel, szef OZZL.
W połowie grudnia list otwarty do prezydenta RP, premiera i ministra zdrowia napisało Polskie Towarzystwo Onkologiczne. Prof. dr hab. Jacek Jassem, szef PTO też apeluje o zniesienie limitów na leczenie onkologiczne. oraz poprawę efektywności wydawanych pieniędzy.
W liście czytamy m.in.: "Leczenie nowotworów w zaawansowanym stadium zwiększa koszty ponoszone przez państwo i obywateli. Polityka oszczędności, polegająca np. na ograniczaniu refundacji tzw. nadwykonań skutkuje ograniczeniem dostępu do leczenia ratującego życie. W konsekwencji, oprócz nieuchronnych skutków medycznych, powoduje także paradoksalny wzrost nakładów w systemie opieki zdrowotnej i systemie opieki społecznej, w związku ze znacznie wyższymi kosztami leczenia zaawansowanych nowotworów".
PTO zapowiada przygotowanie w ciągu kilku miesięcy strategii dla polskiej onkologii. Ma to być polski "Cancer Plan" (wzorowany na amerykańskim z roku 1971 i francuskim z 2000 r.). Jednym z jego elementów mam być racjonalizacja wydatków na onkologię.
Na racjonalne zarządzanie onkologią zwraca uwagę Zbigniew Pawłowicz, dyrektor bydgoskiego Centrum Onkologii. Choć w ostatnich trzech latach rósł kontrakt (ze 179 mln zł w 2011 r. do 226 mln zł w 2013 r.) to kolejki są ogromne. Szpital na swojej stronie internetowej zamieszcza aktualną listę pacjentów oczekujących na świadczenia medyczne. Wczoraj, tylko do poradni chorób piersi, zarejestrowanych było 2997 osób. Do poradni chirurgii onkologicznej czeka 1982 pacjentów. Do tego - 5789 osób w przywołanej w ramce obok kolejce do poradni onkologicznej.
W 2011 r. w Polsce na raka zachorowało ponad 144 tys. osób, zmarło przeszło 92 tys. pacjentów. Tak wynika z najnowszego raportu opublikowanego przez Krajowy Rejestr Nowotworów. Z roku na rok wzrasta też liczba pacjentów, u których zostaje zdiagno-zowany rak (w stosunku do roku 2010 liczba nowych pacjentów z nowotworem wzrosła o ok. 3, 7 tys. przypadków).
Czytaj e-wydanie »