
PROGNOZA POGODY NA LUTY 2023
Zarówno średnia miesięczna temperatura powietrza, jak i suma miesięcznych opadów atmosferycznych na terenie całego kraju powinna kształtować się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020.

PROGNOZA POGODY NA MARZEC 2023
Średnia miesięczna temperatura powietrza oraz suma miesięcznych opadów atmosferycznych w całej Polsce powinna kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020.

Kalendarzowa zima rozpocznie się w czwartek 22 grudnia, czyli dwa dni przed Wigilią. Potrwa aż trzy miesiące, czyli do 21 marca 2023 roku.
W 2022 roku początek astronomicznej zimy - tak jak rok wcześniej - wypada 21 grudnia. Astronomiczna zima rozpoczyna się w momencie przesilenia zimowego i trwa aż do momentu równonocy wiosennej. Słońce góruje wtedy w zwrotniku Koziorożca. Wiele starożytnych kultur sądziło, że jest to najszczęśliwszy dzień w roku. Świętowano również "odradzanie się Słońca". Po przesileniu zimowym dzień zaczyna robić się dłuższy, a noc coraz krótsza.
Pierwszy dzień kalendarzowej zimy w 2022 roku wypada w tym samym terminie co najkrótszy dzień roku. Będzie on trwał mniej więcej 7 godzin i 40 minut. Tak więc wschodu słońca należy oczekiwać około godziny 7 rano, a zachodu już po godzinie 15.

Długoterminowa prognoza pogody IMGW na jesień i zimę 2022
Długoterminowe prognozy pogody obarczone są dużą niepewnością i mogą się od siebie różnić - przypomina IMGW.
Jak informują eksperci z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, pomimo coraz większej mocy obliczeniowej superkomputerów i szerokiej wiedzy o procesach pogodowych, wciąż nie można uniknąć błędów i różnic w prognozach na tak długi okres w przyszłość. Wynikają one zarówno z ryzyka wystąpienia nagłych (często lokalnych) zjawisk meteorologicznych, które mogą zaburzyć prognozowane procesy pogodowe, jak i z samej różnorodności wykorzystywanych w modelach prognostycznych założeń fizycznych oraz równań matematycznych i statystycznych. Nie jest możliwy dokładniejszy opis przewidywanej pogody z tak dużym wyprzedzeniem.
Należy pamiętać, że prognoza jest orientacyjna, ma charakter eksperymentalny i dotyczy średniego przebiegu dla całego prognozowanego regionu i danego okresu prognostycznego.