- W przychodni, do której należę, widziałam informację o tym, gdzie mogę szukać pomocy lekarza w nocy. Nie wiem jednak, czy to samo dotyczy osób spoza miasta - martwi się bydgoszczanka. - Niestety, siostra nie jest mocnego zdrowia. Czasem wystarczy zwykłe przeziębienie, aby naprawdę źle się czuła. Czy również będzie mogła skorzystać z pomocy lekarskiej w tej przychodni, do której kierowani są bydgoszczanie?
- Tak, oczywiście pod warunkiem, że siostra jest ubezpieczona - odpowiada Barbara Nawrocka, rzecznik Kujawsko-Pomorskiego Oddziału NFZ w Bydgoszczy. - Aby skorzystać z pomocy lekarskiej, także nocnej i świątecznej, ta pani musi mieć przy sobie dokument potwierdzający fakt ubezpieczenia. Na przykład, osoby zatrudnione powinny zabrać legitymację ubezpieczeniową.
Jak podkreśla Barbara Nawrocka w nocy lub w święta możemy skorzystać z pomocy lekarza tylko w nagłych sytuacjach. Należy wówczas zgłosić się do wyznaczonej placówki (informacja powinna być wywieszona w naszej przychodni).
Nie można natomiast umówić się na wizytę kontrolną, przyjść po wypisanie recepty na leki stosowane przy chorobach przewlekłych czy po skierowanie do specjalisty.
Nocna opieka lekarska przysługuje pacjentom od godz. 18 do godz. 8 następnego dnia. Podczas świąt i w inne dni wolne od pracy pomoc udzielana jest przez całą dobę.