Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Opieka nocą i w dni świąteczne będzie od 1 marca tylko w szpitalu

MARIA EICHLER
- W razie czego umieścimy pacjenta od razu w szpitalu - tłumaczy dyrektor Bonna
- W razie czego umieścimy pacjenta od razu w szpitalu - tłumaczy dyrektor Bonna Aleksander Knitter
Pacjenci muszą się przygotować na kolejną zmianę w ochronie zdrowia. Po godzinach pracy ich przychodni i w weekendy nie znajdą pomocy u lekarza z tej placówki.

Od 1 marca wchodzą w życie nowe przepisy, które chce wdrożyć Narodowy Fundusz Zdrowia. Rozpisał konkursy na prowadzenie całodobowej opieki nocnej i w soboty oraz w niedziele. Dyżurów nocą i w weekendy nie będzie już prowadzić prawie każda przychodnia, tylko zwycięzcy konkursu. W przypadku powiatu chojnickiego - szpital specjalistyczny.

- Wygraliśmy konkurs na świadczenie usług w całym powiecie - informuje Leszek Bonna, dyrektor szpitala. - Będziemy realizować to zadanie w naszej siedzibie, jedynie czerszczanie będą korzystać z usług firmy Therapeutica, z którą mamy umowę.

Oznacza to, że wszyscy pozostali mieszkańcy powiatu, którzy nagle poczują się źle i będą potrzebowali pomocy lekarza, będą musieli się udać do szpitala i to nie do szpitalnego oddziału ratunkowego, tylko do gabinetu podstawowej opieki zdrowotnej. Tam będzie czekać na nich lekarz, dyżurować będzie także pielęgniarka.

- To chyba dobrze, że opieka nocna i w dni świąteczne będzie w jednym miejscu - zauważa dyrektor Bonna. - Pacjent nie będzie się musiał zastanawiać, gdzie ma się zgłosić.
Jak dodaje, do końca tygodnia w szpitalu pojawią się tablice informacyjne, żeby nikt nie zabłądził. Trwa właśnie małe przemeblowanie, by zapewnić komfort pacjentom.

- Atutem jest także to, że w razie potrzeby hospitalizowania pacjent od razu trafi na odpowiedni oddział - mówi Bonna. - Ułatwi to sprawę.

Tymczasem nowinka na razie nie jest przyjmowana z euforią. - Opieka nocna i dyżury świąteczne to nieodzowny element podstawowej opieki zdrowotnej każdej przychodni - uważa na przykład Jan Kowalski, dyrektor przychodni wiejskiej gminy Chojnice. - My - z niewielkimi przerwami - mieliśmy je od 1999 r. I to było dobre rozwiązanie.

Podkreśla, że życie zweryfikuje wartość tego pomysłu i że jako dyrektor tak dużej przychodni (ponad 15 tys. pacjentów) będzie się uważnie przyglądał, jak to funkcjonuje. - Za pół roku zobaczymy, wtedy będzie można wyciągnąć pierwsze wnioski - dodaje. - Najważniejsze, żeby zapewnić dostępność pacjentom do tych usług.

Z kierownictwem przychodni "Eskulap" mimo usilnych starań nie udało się nam wczoraj skontaktować.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska