https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Oprysk na mszyce w ogrodzie. Tak pozbędziesz się mszyc z pomidorów i innych roślin

Agnieszka Kasperek
Wideo
od 16 lat
Mszyce pojawiają się na roślinach w ogrodach wiosną, gdy tylko temperatura wzrośnie. To małe owady, ale duże szkodniki. Atakują warzywa, drzewa i krzewy owocowe, a także rośliny ozdobne. Najczęściej żerują na młodych pędach i spodniej stronie liści – to tam są najbardziej aktywne. Potrafią się szybko rozmnażać, więc trzeba działać od razu, gdy się je zauważy. Na działkach i w ogrodach bardzo często atakują pomidory. Zobacz, jak radzić sobie z mszycami.

Spis treści

Mszyce – jak wyglądają

Mszyce to małe, miękkie owady o długości zaledwie 1–5 mm. Występują w różnych kolorach: zielonym, czarnym, żółtym, różowym, a nawet białym. Mimo swoich niewielkich rozmiarów potrafią wyrządzić duże szkody w ogrodzie i na balkonach – szczególnie lubią warzywa, w tym pomidory, a także róże, maliny, paprykę.

Skąd się biorą mszyce?

Mszyce wylęgają się z zimujących jaj złożonych jesienią, a w ciągu sezonu rozwija się wiele pokoleń – często bez udziału samców, ponieważ samice potrafią rodzić żywe młode. Są przenoszone przez wiatr, owady, ludzi, a także mogą same przelatywać na sąsiednie rośliny.

Mszyce – dlaczego są groźne

Mszyce wybierają rośliny z delikatnymi, soczystymi liśćmi i pędami – łatwiej im wtedy wysysać soki. Ulubione rośliny mszyc to te z dużą ilością młodych, rozwijających się pędów, bo tam soków jest najwięcej. Dlaczego mszyce są groźne?

  • Wysysają soki z roślin, osłabiając je i hamując wzrost.

  • Powodują deformacje liści i pąków (liście się skręcają, żółkną).

  • Wydzielają lepki nalot – spadź, który zlepia liście i przyciąga mrówki oraz rozwój pleśni.

  • Przenoszą groźne wirusy roślinne, które mogą całkowicie zniszczyć plony.

Zobacz też: Mrówki w ogrodzie - triki na ich odstraszanie. Tak pozbędziesz się mrówek z ogrodu

Te rośliny mszyce atakują najczęściej

  • warzywa (takie jak pomidory – szczególnie młode sadzonki i pędy szczytowe, papryka, ogórki, fasola, sałata, kapusta, cebula i czosnek),

  • rośliny ozdobne (róże – to absolutny „przysmak” mszyc; najczęściej atakują pąki i młode pędy, pelargonie, begonie, petunie, hortensje, fuksje, lilie, słoneczniki),

  • drzewa i krzewy (jabłonie, śliwy, czereśnie, maliny, porzeczki i agrest, leszczyny),

  • zioła (mięta, bazylia, melisa),

  • rośliny doniczkowe (fikusy, kalanchoe, paprocie domowe).

Biedronki są naturalnymi wrogami mszyc.
Biedronki są naturalnymi wrogami mszyc.
Unsplash.com

Kiedy mszyce atakują pomidory?

Mszyce najczęściej i najintensywniej atakują pomidory wiosną i na początku lata, czyli od maja do lipca. To czas, kiedy temperatury są umiarkowane (około 20–25°C), a wilgotność sprzyja rozmnażaniu się mszyc. W tym czasie rośliny są młode, z miękkimi i soczystymi liśćmi – idealnymi dla mszyc, w dodatku krzaki pomidorów nie są jeszcze w pełni rozwinięte i mają małą odporność na szkodniki i choroby.

Zobacz też: Dzięki temu pozbędziesz się ćmy bukszpanowej. Oto przepis na parzący oprysk - szybko pozbędziesz się szkodnika

Szczyt aktywności mszyc przypada zazwyczaj na czerwiec, szczególnie w szklarni i tunelach foliowych, gdzie mają ciepło, wilgotno i bezwietrznie – to idealne warunki do namnażania.

Tak pozbędziesz się mszyc - przepis na oprysk

Dlatego już w kwietniu warto dokładnie obserwować sadzonki i profilaktycznie stosować naturalne opryski. Zobacz, jak domowymi sposobami możesz łatwo poradzić sobie z mszycami na pomidorach i innych roślinach.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska