Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mrówki w ogrodzie - triki na ich odstraszanie. Tak pozbędziesz się mrówek z ogrodu

Agnieszka Kasperek
Agnieszka Kasperek
Mrówki są pożyteczne dla środowiska. Roznoszą nasiona, poprzez drążenie tuneli spulchniają glebę, dostarczają składników mineralnych, czyszczą ogród z resztek organicznych, zjadają owady, które dla roślin są zagrożeniem, np. larwy muchówek. Jednak, jeśli mrówek jest dużo, żerując pod ziemią niszczą korzenie, bulwy i cebule roślin. Do tego mrówki lubią wydzielinę mszyc, dlatego dbają o to, by kolonie mszyc się rozrastały. Jeśli chcesz się pozbyć mrówek z ogrodu, zanim zastosujesz silne chemiczne preparaty, wypróbuj te sposoby - są skuteczne, tanie i dobre dla środowiska >>
Mrówki są pożyteczne dla środowiska. Roznoszą nasiona, poprzez drążenie tuneli spulchniają glebę, dostarczają składników mineralnych, czyszczą ogród z resztek organicznych, zjadają owady, które dla roślin są zagrożeniem, np. larwy muchówek. Jednak, jeśli mrówek jest dużo, żerując pod ziemią niszczą korzenie, bulwy i cebule roślin. Do tego mrówki lubią wydzielinę mszyc, dlatego dbają o to, by kolonie mszyc się rozrastały. Jeśli chcesz się pozbyć mrówek z ogrodu, zanim zastosujesz silne chemiczne preparaty, wypróbuj te sposoby - są skuteczne, tanie i dobre dla środowiska >>pixabay.com
Kilka mrówek to nie problem. Jeśli jednak w twoim ogrodzie mrówki zadomowiły się na dobre, potrzebujesz skutecznych i sprawdzonych sposobów, aby się ich pozbyć. Mrówki w zasadzie są pożyteczne dla ekosystemu - usuwają organiczne odpady, wspomagają napowietrzanie gleby poprzez tworzenie tuneli, zabijają gąsienice i larwy ogrodowych szkodników. Jednak bywają sytuacje, gdy kolonia mrówek rozrośnie się za bardzo i przynosi więcej szkody, niż pożytku. Wówczas zastosuj te sprawdzone metody, a w mig pozbędziesz się mrówek z ogrodu.

Mrówki to w zasadzie mrówkowate (Formicidae), rodzina owadów należąca do rzędu błonkówek, podrzędu trzonkówek. Mrówki są bardzo rozpowszechnione, występują na całym świecie. Szacuje się, że świat zamieszkuje 20 000 gatunków tych owadów. W Polsce występują 103 gatunki mrówek. Większość gatunków zamieszkuje zbudowane przez siebie gniazda, zwane powszechnie mrowiskami.

Mrówki tworzą złożone społeczności o wyraźnej strukturze hierarchicznej i ściśle przydzielonych obowiązkach.

  • Robotnice to samice o niedorozwiniętych narządach rozrodczych. Budują gniazdo, bronią go, zbierają pożywienie, dbają o potomstwo. Robotnice są zawsze bezskrzydłe. Niektóre robotnice mają bardzo silne żuwaczki i wielkie głowy. Noszą one nazwę żołnierzy.
  • Samce mają za zadanie zaplemnić królową. Po tym giną.
  • Królowa składa jaja, z których po przeobrażeniu powstają nowe mrówki.

Mrówki - to szkodniki czy są pożyteczne?

Generalnie mrówki są bardzo pożyteczne dla środowiska. Roznoszą nasiona, dzięki czemu ułatwiają im rozprzestrzenianie się, poprzez drążenie tuneli spulchniają glebę, dostarczają składników mineralnych (m.in. azot, węgiel czy fosfor), czyszczą las czy ogród z resztek organicznych (roślinnych i zwierzęcych). Do tego zjadają owady, które dla roślin są zagrożeniem, np. larwy muchówek.

Jednak, jeśli mrówek jest dużo, żerując pod ziemią niszczą korzenie, bulwy i cebule roślin. Mrowiska często przyczyniają się do zakrywania ziemią sadzonek roślin, przez co utrudniają ich ukorzenianie się.

Mrówki najbardziej mogą zaszkodzić naszym ogrodom przez to, że pielęgnują mszyce oraz inne owady wydzielające spadź. Mało tego! Mrówki nie tylko dbają o to, by mszyce miały się dobrze, ale także roznoszą te szkodniki na inne rośliny w ogrodzie, by mszycom nie było zbyt ciasno w koloniach. W dodatku mrówki odstraszają biedronki i innych naturalnych wrogów ogrodowych szkodników.

To odstraszy mrówki z twojego ogrodu. Tak pozbędziesz się mrówek

Na szczęście mrówek można się łatwo pozbyć domowym sposobem. Są pewne rośliny i produkty, których mrówki bardzo nie lubią. Prawdopodobnie masz to w domu. Sprawdź w naszej galerii, co odstrasza mrówki.

ZOBACZ TEŻ:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska