
Ruszamy na krótką wycieczkę po regionie śladem opuszczonych wsi
Jedną z opuszczonych wsi w województwie kujawsko-pomorskim jest miejscowość o nazwie Pieczenia w gminie Wielka Nieszawka. Przed wojną mieszkało tu ponad 450 osób. Kabat to dawna wieś w gminie Solec Kujawski. Zanim wybuchła wojna, żyło tu 218 mieszkańców.
Na zdjęciu pozostałości po zabudowie w Żółwinie - dawniej folwarku i wsi, dziś leśnictwie w składzie Nadleśnictwa Bydgoszcz.
Folwark Żółwin istniał jeszcze okresie międzywojennym. Wybuch II wojny światowej jednak wiele zmienił. W sąsiedztwie miejscowości na polecenie niemieckich władz w Puszczy Bydgoskiej powstał zakład DAG Fabrik Bromberg. Pod wojennych lat niemiecka ludność w większości wyjechała, a pozostałych wysiedlono.

Wieś Łażyn w Kujawsko-Pomorskiem
Łażyn - dawna wieś położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie bydgoskim, w gminie Nowa Wieś Wielka. To mała osada położona w lesie, kiedyś mieszkało tu kilkaset osób. Obecnie nazwa Łażyn dotyczy leśnictwa oraz stanowi nazwę historyczną zanikłej wsi.

Wieś Swatno w Kujawsko-Pomorskiem
Swatno - dawna osada kociewska w powiecie świeckim, w gminie Osie, na obszarze Wdeckiego Parku Krajobrazowego.

Wieś Popioły w Kujawsko-Pomorskiem
Popioły - dawna wieś w Polsce, położona w powiecie toruńskim, w gminie Wielka Nieszawka. Znajdowała się na południe od toruńskiego poligonu artyleryjskiego. Do 1954 roku miejscowość była siedzibą gminy Popioły. W roku 1930 wieś zamieszkiwało 220 mieszkańców.