News aktualizowany jest: >> tutaj <<
Gdzie jest Ksawery - śledź na bieżąco.
źródło: windy.com
Orkan w Polsce - pierwsze wieści z kraju
Od czwartkowego popołudnia nad Zieloną Górą szaleje Orkan Ksawery. Potężna wichura przewróciła drzewo, które spadło na samochód nauki jazdy. Ranni instruktor i kursantka trafili do szpitala. Drzewa przygniotły też kilka aut w mieście. Zablokowane są drogi w okolicy. W Dobroszowie Małym runęła ściana domu. Podobnie jest w Gorzowie.
Według danych IMGW, najsilniej wiało o godzinie 20 - w północnej części Dolnego Śląska nawet z prędkością 130 km/h, we Wrocławiu - 108 km/h. Na całym Dolnym Śląsku obowiązuje ostrzeżenie drugiego stopnia - oznacza zagrożenie życia i ryzyko dużych strat materialnych.
Są duże opóźnienia niektórych pociągów. Także tych przejeżdżających z zachodniej części Polski do naszego województwa.
Co to jest orkan?
Orkany to wiatry, których prędkość przekracza 33 m/s (siła wiatru oznaczonego na skali Beuforta jako huragan, lecz orkan jest wiatrem o nieco innej strukturze), dawniej występowały w Polsce sporadycznie lub były zjawiskiem w ogóle nienotowanym.
Orkan Ksawery - 5 października 2017. Tutaj w Polsce będzie niebezpiecznie
Powodują bardzo duże zniszczenia (pozrywane dachy domów, powalone drzewa, zerwane linie energetyczne). Orkany są skutkiem dużej różnicy temperatur, powodującej ogromne różnice ciśnienia, między Oceanem Atlantyckim i Eurazją. Orkan Ksawery to pierwszy orkan w Polsce w tym sezonie.
Bardzo silnego wiatru mogą spodziewać się mieszkańcy województw: zachodniopomorskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, mazowieckiego, świętokrzyskiego, lubelskiego, łódzkiego, Małopolski i Podkarpacia. Dodatkowo szczególnie narażone jest Wybrzeże.
Orkan w Polsce. Jaka pogoda będzie w regionie?
Opady deszczu i wichura także w naszym regionie
Przed godziną 20 udało nam się dowiedzieć, że orkan nie dotrze do naszego regionu. Przed godziną 22 nasz region był w centrum niżu. Wieczorem możemy się też spodziewać silnego wiatru, lokalnie w porywach do 90 km/h.
Wojewoda kujawsko-pomorski zlecił poinformowanie ludności na terenach przewidywanego zagrożenia o prognozowanej skali zjawisk, a także sprawdzenie stanu budynków i dodatkowe ich zabezpieczenie.
Wojewoda mówi również m.in. o zabezpieczeniu pełnej dyspozycyjności pracowników administracji samorządowej oraz zabezpieczeniu zapasu wody pitnej, przenośnych źródeł światła, naładowaniu baterii telefonów komórkowych.