MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Orkiestry dęte zachwycały nie tylko grą

Redakcja
Powiat aleksandrowski prócz gospodarzy reprezentowała także Orkiestra Dęta OSP w Raciążku z grupą mażoretek
Powiat aleksandrowski prócz gospodarzy reprezentowała także Orkiestra Dęta OSP w Raciążku z grupą mażoretek Fot. Jadwiga Aleksandrowicz
Waganieckie przeglądy orkiestr dętych mają już swoją swoją tradycję (w tym roku był 12.) i ugruntowaną pozycję w kalendarzu podobnych imprez w regionie.

Mimo że odbywają się na stadionie w Zbrachlinie, w nazwie przeglądu podkreślono, w jakiej gminie narodziła się ta sympatyczna impreza.

Każdego roku pojawiają się tu doborowe zespoły i choć wydawać by się mogło, że miłośnicy orkiestr dętych to grupa ni-szowa, repertuar i poziom wykonawstwa sprawiają, że występów co roku słucha tłum melomanów, wypełniających trybuny naprzeciw sceny. Mimo, że na stadionie odbywa się równolegle piknik z wieloma atrakcjami. To niewątpliwa zasługa kapelmistrzów i samych muzyków, bowiem repertuary zespołów są z roku na rok coraz bardziej różnorodne i ambitniejsze pod względem aranżacyjnym i wykonawczym. Nic dziwnego, że na przeglądy przyjeżdżają do Zbrachlina tłumy widzów. Zwłaszcza, gdy dopisuje pogoda. Dodatkowo w tym roku organizatorzy zadbali, by przygotowane na pikniku atrakcje były bezpłatne.

Wójt Piotr Kosik, który otwierał przegląd przypomniał, kto był jego inicjatorem i kto ma zasługi w kontynuowaniu tych muzycznych prezentacji. Waga-nieckie przeglądy nie mają charakteru konkursu, a prezentacji dorobku, toteż wszystkie zespoły wyjeżdżały z pamiątkowymi statuetkami i dyplomami.

ZOBACZ GALERIĘ Z PRZEGLĄDU ORKIESTR DĘTYCH

W tym roku oklaskiwano tu: Orkiestrę Dętą OSP „Semper Fidelis” z Osięcin, Orkiestrę Dętą Inowrocławskich Kopalni Soli „Solino”, Orkiestrę Dętą OSP w Grabkowie (gm. Kowal), Orkiestrę Dętą OSP w Raciążku, Orkiestrę Dętą Gminy Zławieś Wielka, Orkiestrę Dętą Chełmińskiego Domu Kultury oraz gospodarzy, czyli Młodzieżową Orkiestrę Dętą przy Zarządzie Gminnym OSP w Wagańcu. Niektórym zespołom towarzyszyły grupy mażoretek.

Tradycyjnie przegląd rozpoczęły wspólne wykonania hymnu OSP i jednej piosenki. Połączonymi orkiestrami dyrygowali najpierw Roman Organiściak (orkiestra z Wagańca) i Józef Lica (orkiestra z Chełmna).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska