W nocy z 23 na 24 maja 1940 r. w bestialski sposób zamordowani zostali dwaj kapłani z #Osięcin: ks. proboszcz Wincenty Matuszewski i ks. prefekt Józef Kurzawa. Sprawcy okrutnej zbrodni zostali aresztowani trzy dni później. Rozprawa odbyła się 6, 10 i 11 czerwca 1940 r. w Sądzie Specjalnym w Inowrocławiu .
Po przesłuchaniu świadków oraz oskarżonych, którzy w końcu przyznali się do winy, zapadł wyrok. Johan Pich-ler i Ernst Daub, jako sprawcy główni, otrzymali po 15 lat pozbawienia wolności z #utratą na 10 lat praw obywatelskich.
Głównym powodem wydania takiego wyroku nie było to, że oskarżeni zabili dwóch niewinnych ludzi, lecz fakt, że czynem tym przynieśli szkodę narodowi niemieckiemu. Bowiem obydwaj księża byli ludźmi lubianymi i czyn ten mógł przynieść niepokoje wśród ludności polskiej, a przecież trwała niemiecka okupacja.
Ekshumację szczątków Błogosławionych Męczenników ks. Wincentego Matuszewskie-go i ks. Józefa Kurzawy przeprowadzono na cmentarzu parafialnym w Osięcinach 31 marca 2001 r. Po jej zakończeniu relikwie umieszczono w #specjalnie przygotowanych urnach, które zapieczętowano pieczęcią biskupią.
Wincenty Matuszewski urodził się w 1869 r. w Woli Chruścińskiej. Święcenia kapłańskie przyjął 17 lutego 1895 r. jako absolwent Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku. Pełnił działalność duszpasterską m.in. w Nieszawie i we Włocławku. W 1918 r. został proboszczem w Osięcinach. Także tu był honorowym prezesem Straży Ogniowej i członkiem miejscowej Rady Gminy. W swojej
działalności wiele czasu poświęcał najuboższym.
Józef Kurzawa urodził się w 1910 r. we wsi Świerczyna. Po zdaniu matury nosił się z #zamiarem wstąpienia do seminarium duchownego, które ukończył w 1936 roku.
W sierpniu tego roku został skierowany jako wikariusz i prefekt do Osięcin.
W naszej galerii - zdjęcia archiwalne z pielgrzymki do Witowqw 2010 roku.
Flash INFO, odcinek 13 - najważniejsze informacje z Kujaw i Pomorza.
