Niedawny występ "Mazowsza", pierwszoligowy mecz siatkówki (na początku listopada AZS Olsztyn podejmował AZS Częstochowę w ostatniej rundzie fazy grupowej Pucharu Polski - przyp.), mistrzostwa Polski w Tang Soo Doo to bez wątpienia największe imprezy jakie odbyły się do tej pory na głównej płycie hali.
Widowiskowo-sportowy obiekt - nie służy jednak tylko rozrywce masowej. Codziennie - w jego salach odbywają się zajęcia dla dzieci, młodzieży i osób starszych. Chętni mogą korzystać z zajęć w szkole tańca (szczegóły na www.osirbrodnica.pl), młodzież zrzeszona w sekcjach - tenisa stołowego i kręglarskiej spotyka się systematycznie na treningach.
- Zainteresowanie kręgielnią przerosło nasze oczekiwania. Jest mnóstwo dzieci chętnych do gry. Już teraz planujemy ich udział rozgrywkach ligowych - zapewnia Dariusz Czaplicki, dyrektor OSiR.
Sekcja UKS-u kręglarzy to nowy twór, powstała półtora miesiąca temu. Zajęcia odbywają się cztery razy w tygodniu po półtorej godziny. Do sekcji należy 70 dzieci, podzielonych na 4 grupy. Dzieci zostały zgłoszone do związku kręglarstwa w Gdańsku do zawodów w lidze młodzieżowej.
Obecnie zajęcia w sekcjach są bezpłatne, jednak planuje się wprowadzenie miesięcznych składek w wysokości 2-4 złotych. Zebrane w ten sposób pieniądze mają być przeznaczone na wyjazdy dzieci na turnieje m.in. do Gdańska, Tucholi, Wejherowa, Pucka.
Władze OSiR będą starały się również o organizację kursu sędziów by w przyszłości być obiektem w pełni samowystarczalnym.
Jak na razie jedynym sportowym - prywatnym obiektem na hali jest siłownia. - Docelowo mamy nadzieję, że w przyszłości wszystkie obiekty się usamodzielnią. Nastąpi to dopiero wówczas gdy uznamy, że dany podmiot będzie w stanie prowadzić działalność samodzielnie i dobrze. Warto wspomnieć, że ceny za korzystanie z siłowni zostały narzucone uchwały rady miasta a mimo to dzierżawca jest zadowolony. To on musi się wykazać inicjatywą by ściągnąć na siłownię tyle osób by jemu się opłacało i my żebyśmy byli zadowoleni. Nie zakładamy sytuacji, że zawsze wszystko będziemy sami prowadzić - wyjaśnia.
Trzeba pamiętać, że OSiR to nie tylko hala, to również kompleks przylegających do niej boisk, korty tenisowe. Obiekty, w które z pewnością warto cały czas inwestować.
- Poszerzy nam się płyta stadionu o parę metrów, wydaje mi się, że w najbliższej przyszłości - nie mówię, ze w tym sezonie - ale w najbliższych latach będziemy się starali wybudować nowe boiska.
Jakie są plusy nowej hali? Z pewnością dostęp do wszystkich jego obiektów, możliwość korzystania z zajęć pomagających utrzymać kondycję. Jest miejsce gdzie można organizować przeróżne imprezy - zarówno sportowe jak i kulturalne. Obiekty hali dają młodym sportowcom szansę na rozwijanie swoich pasji poprzez udział w sekcjach. W niedalekiej przyszłości - najprawdopodobniej w maju zostanie utworzona sekcja tenisa ziemnego, na halę trafią ponadto nowe stoły do tenisa stołowego. Minusy? Brak w najbliższym otoczeniu hali zaplecza koniecznego przy organizacji imprez sportowych - brak bazy noclegowej (chyba, że pod uwagę wziąć internaty pobliskich szkół lub hotele u wylotów miasta), brak odnowy biologicznej - niezbędnej sportowcom z "wyższej półki".
Przed konferencją daliśmy możliwość zadania pytań również naszym Czytelników. Na kilka z nich odpowiedział Dariusz Czaplicki, dyrektor OSiR.
- Czy planowane zajęcia dla osób starszych będą płatne?
- Nie wiemy jak duża będzie ta grupa. Chcemy wyjść z propozycją zajęć dla osób starszych i nie możemy na dzień dobry kazać im płacić. Chcemy zobaczyć jak duże będzie zainteresowanie. Będziemy się starali by zajęcia były bezpłatne. Oczywiście ktoś będzie musiał ponieść koszty ale zastanowimy się jeszcze nad rozwiązaniem tego problemu. Chcielibyśmy po prostu jak najlepiej udostępnić tym osobom obiekt by mogły z niego korzystać.
Czy na obiektach hali jest - do całodziennej dyspozycji osób z niej korzystających - osoba przeszkolona medycznie?
- Wszystkie zajęcia prowadzone na hali są prowadzone w grupach zorganizowanych i prowadzone są przez osobę, która powinna mieć taką wiedzę. Nie ma takiego obowiązku by zatrudniać na stałe pomoc medyczną np. pielęgniarkę. Oczywiście gdy są organizowane jakieś zawody taka osoba musi być.
W ubiegłym roku mówiło się o planach budowy drugiego basenu w mieście. Czy są szanse by taki obiekt powstał w pobliżu hali? By wszystko było w jednym miejscu?
- Myślę, że to nie jest pytanie do mnie. Ja bardzo bym chciał. To pytanie jednak należałoby skierować do rady miejskiej, która określa strategię.