Spis treści
- Jestem bardzo zaskoczony, ale ogromnie się cieszę - tuż po odebraniu nagrody przyznał w rozmowie z "Pomorską" Paweł Swakowski, Wolontariusz Roku 2024 który został zgłoszony przez grudziądzkie koło Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego. Organizuje on systematyczne spotkania grupowe o charakterze rehabilitacyjno-leczniczym i edukacyjnym skierowane do osób chorych na stwardnienie rozsiane. Prowadzi zajęcia z fizjoterapii, neurorehabilitacji, osteopatii i psychologii.
Współpraca z chorymi na SM rozpoczęła na przełomie lat 2018/2019 odkąd Paweł Swakowski został koordynatorem zespołu fizjoterapeutów oddziału neurologii i udarowym grudziądzkiego szpitala. - Mój ówczesny szef specjalizował się w chorobie jaką jest stwardnienie rozsiane, więc miałem dobry wzorzec aby rozwijać się w tym obszarze - wspomina Paweł Swakowski. - Ponadto znałem też z lat wcześniejszych prezesa grudziądzkiego koła PTSR, ale gdy pojawił w oddziale jako chory zapytał o możliwość nawiązania współpracy. Zaczęło się od dodatkowych zajęć. Chodziliśmy z grupą chętnych na zajęcia ruchowe, neurorehabilitacji wykorzystując między innymi zieloną przestrzeń szpitala.
Działalność została zawieszona w czasie pandemii, a od niedawna ponownie została reaktywowana z tą różnicą, że chorzy z grudziądzkiego koła Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego wraz z fizjoterapeutą Pawłem Swakowskim przenieśli się do bursy szkolnej. - Cieszy mnie każdy uśmiech, każdy postęp pacjentów - podkreśla Wolontariusz Roku. - Dla mnie spotkania z tą grupą to dalszy rozwój i wyzwania.
Warto to wiedzieć:
"Dajecie światło, radość i nadzieję"
Do zgromadzonych w teatrze wolontariuszy przemawiała Róża Lewandowska, wiceprezydent Grudziądza: - W tym zabieganym świecie zatrzymujcie się i widzicie osobę, która potrzebuje wsparcia, a czasami tylko rozmowy. Dajecie światło, radość i nadzieję że człowiek jest wielki i potrafi dzielić się sobą.
Drugą nagrodę Wolontariusz Roku otrzymała Anna Lewandowska, którą zgłosiło Centrum Kultury Teatr. Laureatka w ramach wolontariatu odpowiada za obsługę widowni podczas wydarzeń kulturalnych. Bierze udział w corocznych wydarzeniach o charakterze kulturalnym, udziela się w WOŚP.
- Teatr dla mnie to magiczne miejsce - mówi Anna Lewandowska. - Od gości, którzy odwiedzają to miejsce bije tyle ciepła, dobrej energii, że chce się tu po prostu być. Bycie tutaj sprawia mi ogromną przyjemność.
Anna Lewandowska, na co dzień jest urzędnikiem. Wolontariuszką w teatrze jest od marca 2019 roku. - Szukałam jakiegoś dodatkowego zajęcia, aby robić coś fajnego niekoniecznie związanego z pracą zawodową co da mi dodatkowy zastrzyk energii i pozytywnie nakręci. I tak pewnego razu byłam w klubie Akcent i zapytałam kierowniczki czy nie potrzebują wolontariuszy, a ona z kolei zapytała czy kogoś znam. Odpowiedziałam, że ja jestem zainteresowana. Zostałam odesłana do wicedyrektora teatru i od razu zaproszona do współpracy na rozpoczęcie nowego sezonu Wiosny Teatralnej.
Krystyna Nowak, prezes Miejskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego w Grudziądzu: - Gala to wyraz szacunku dla wolontariuszy: osób niezwykłych w swej skromności i bezinteresowności. Wolontariat daje nam szansę na odnalezienie człowieczeństwa, radość bycia dobrym człowiekiem, wrażliwość na krzywdę istot żywych, miłość świata i siebie samego.
Trzecią laureatką Nagrody Wolontariusz Roku 2024 została Magda Bajerska. Jest ona współzałożycielką Automobilklubu Grudziądzkiego, pełni funkcję wiceprezesa i zajmuje się sprawami administracyjnymi. Promuje wydarzenia związane ze sportem samochodowym. Organizuje szereg imprez samochodowych przyciągając liczne grono fanów motoryzacji.
Pisaliśmy także:
Laureatami w kategorii "Dziecięcy Wolontariusz Roku" zostali:
I miejsce – Lena Kowalska (uczennica Szkoły Podstawowej Nr 4)
II miejsce – Zuzanna Bińkowska (uczennica Szkoły Podstawowej Nr 1 )
III miejsce (ex aequo) – Daniel Morański (uczeń Szkoły Podstawowej Nr 7) i Jan Napierski (uczeń Szkoły Podstawowej Nr 21)
Laureatami w kategorii "Młodzieżowy Wolontariusz Roku" zostali:
I miejsce – Alicja Warnke (uczennica I Liceum Ogólnokształcącego)
II miejsce – Agata Roszczyniała (uczennica IV Liceum Ogólnokształcącego)
Laureaci w kategorii "Koło Wolontariuszy Roku"
I miejsce – 29 Grudziądzka Grunwaldzka Drużyna Harcerska „Trampy” im. Grup Szturmowych Szarych Szeregów – Hufiec ZHP Grudziądz (koło zgłoszone przez Szkołę Podstawową Nr 21)
II miejsce – „Wolontariusze To My” (koło zgłoszone przez Zespól Szkół Rolniczych)
III miejsce – Szkolne Koło Wolontariatu „Serce dla Zwierząt” (koło zgłoszone przez Szkołę Podstawową Nr 12)
Nagrodami dla laureatów były bony upominkowe o różnych wartościach.
