Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

OSP w Lipnie ma pierwszą przyczepę pożarniczą w powiecie lipnowskim. Zdjęcia

Małgorzata Chojnicka
Małgorzata Chojnicka
Przybyli goście z zainteresowaniem obejrzeli pierwszą w powiecie lipnowskim przyczepę pożarniczą
Przybyli goście z zainteresowaniem obejrzeli pierwszą w powiecie lipnowskim przyczepę pożarniczą Małgorzata Chojnicka
Ochotnicza Straż Pożarna w Lipnie pochwaliła się przyczepą pożarniczą, którą doposażała od 2021 roku. Jest to pierwsza tego typu przyczepa w powiecie lipnowskim, która może być wykorzystywana przy bardzo dużych pożarach i usuwaniu rozlewisk.

Ochotnicza Straż Pożarna w Lipnie zaprosiła przedstawicieli powiatowych i miejskich władz samorządowych, by pochwalić się pierwszą w powiecie lipnowskim przyczepą pożarniczą. Jej zakup i wyposażenie było możliwe dzięki zaangażowaniu druhów strażaków oraz pozyskaniu wsparcia z różnych źródeł.

- Chcieliśmy pokazać władzom samorządowym na co przeznaczyliśmy pozyskane środki – mówi Janusz Krasucki, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Lipnie. – Przyczepa wymaga dalszej rozbudowy i doposażenia, ale już w tej chwili jesteśmy w stanie zbudować stanowisko wodne dla dużych związków taktycznych przy gaszeniu bardzo dużych pożarów. Możemy też usuwać rozlewiska i podtopienia znacznych rozmiarów. Jesteśmy bardzo wdzięczni wszystkim, którzy nas wsparli.

Dwa lata starań lipnowskich druhów

Budowa i doposażanie przyczepy pożarniczej trwało dwa lata. Druhowie nie ustawali w staraniach, by zrealizować wytyczony cel. Najpierw zakupili samą przyczepę za 17,5 tys. zł. Wtedy wykorzystali środki pozostałe z obchodów 140-lecia jednostki. Następnie wystarali się o kolejne dotacje. I tak dwie otrzymali od starosty lipnowskiego w łącznej wysokości 37,5 tys. zł, jedną z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu w kwocie 20 tys. zł. Pozyskali również środki z Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, a węże i armaturę wodną zakupili za pieniądze z Funduszu Składkowego Ubezpieczenia Społecznego Rolników.

Z kolei darowizny rzeczowe przekazali: komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Lipnie, prezes Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Lipnie oraz sponsorzy prywatni. W tej chwili jest wyposażona m.in. w pompy pożarnicze oraz agregat prądotwórczy z podstawowym osprzętem oświetleniowym.

- Przeznaczyliśmy też środki własne, a prace konstrukcyjne wykonali nasi druhowie – podsumowuje prezes Janusz Krasucki. – Ta przyczepa była bardzo potrzebna.

Bardzo prężna jednostka

Aby tradycji stało się zadość, przyczepa została poświęcona przez księdza kanonika Mirosława Korytowskiego, kapelana powiatowego strażaków. Podczas uroczystości uhonorowano jednego z druhów. Krystian Kiełbowicz został odznaczony Srebrnym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa.

Trzeba podkreślić, że Ochotnicza Straż Pożarna w Lipnie jest wyjątkowo prężną jednostką. Należy do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, dysponuje nowoczesną strażnicą, prowadzi drużynę młodzieżową, która w tym roku w kategorii dziewcząt wygrała Wojewódzkie Zawody Sportowo-Pożarnicze. Druhowie ochotnicy biorą też udział we wszystkich uroczystościach, które odbywają się w mieście.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska