Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ostatki w Muzeum Etnograficznym

(MJ)
Bogdan Lesiński, "Koliber"
Bogdan Lesiński, "Koliber" nadesłane
W ostatnią niedzielę karnawału o 11.00 Muzeum Etnograficzne zaprasza na pożegnanie dwóch wystaw czasowych. Od wtorku będzie można odwiedzać zupełnie nową ekspozycję.

"Nalewki. Trunki dla zdrowia i przyjemności" oraz "Album rodzinny Nowości" to dwie wystawy Muzeum Etnograficznego, które w najbliższą niedzielę będzie można zobaczyć po raz ostatni.

W programie zwiedzania znajdzie się m.in. spotkanie z autorami: Grażyną Szelągowską i Romanem Suchem oraz opowieści o dawnych zapustnych zwyczajach na wsi. Jak na towarzyskie spotkanie w dawnym stylu przystało, nie zabraknie zabaw i gier salonowych a wszystko przy muzyce z lat międzywojennych.

Wstęp na spotkanie - 2 zł.

Malarskie wizje Bogdana Lesińskiego

Natomiast we wtorek o 17.00 odbędzie się otwarcie ekspozycji prezentującej twórczość Bogdana Lesińskiego (1935-2005).

Prace artysty, które należą do nurtu sztuki nieprofesjonalnej, gościły w renomowanych galeriach wielu krajów, znajdując nabywców na całym świecie. Lesiński nazywany był często tczewskim Nikiforem. Obecność jego dzieł w zbiorach zagranicznych, pochlebne opinie wyrażane przy okazji kolejnych wystaw, nie przełożyły się jednak na pozycję malarza w kraju. Lesiński pozostał artystą znanym głównie w swoim regionie.

W ciągu 47 lat pracy twórczej namalował ponad pięć tysięcy obrazów, nie licząc akwarel i rysunków. Stworzył własny, rozpoznawalny styl.
Tym, co dyktowało Lesińskiemu tematy malarskich wizji, była jego niezwykła wrażliwość emocjonalna i nieograniczona wyobraźnia. Artysta czuł swoisty przymus tworzenia, wewnętrzna konieczność, graniczącą z opętaniem lub powołaniem do przetwarzania codzienności na język malarstwa.

Wystawa w Muzeum Etnograficznym i towarzyszący jej katalog to pierwszy poważny krok do zapewnienia twórczości Bogdana Lesińskiego należnego jej, trwałego miejsca w polskiej kulturze.

Scenariusz wystawy - Bożena Olszewska, Justyna Słomska-Nowak, opracowanie plastyczne - art. plastyk Iwona Liegmann.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska