Zobacz wideo: Rok 2023 w Bydgoszczy ogłoszony został rokiem Andrzeja Szwalbego

Bardzo wielu mieszkańców naszego regionu chce złożyć wniosek o emeryturę jeszcze w lutym, by skorzystać z marcowej, wysokiej waloryzacji. Doskonale wiedzą, że wówczas dostaną za luty pensję i całą emeryturę, a co ważne emerytura będzie podlegać już waloryzacji wynoszącej 14,8 proc.
Zyskać można naprawdę dużo, więc w ostatnim czasie stanowiska emerytalno-rentowe w ZUS w Kujawsko-Pomorskiem przeżywają prawdziwe oblężenie.
- Klienci chętnie też korzystają z e-wizyt w ZUS, czy rezerwują sobie wizytę w placówce ZUS na konkretny dzień i godzinę. Wiele osób zapisało się na wizytę w ZUS na 27 i 28 lutego. Przypominamy, że aby przejść na emeryturę od lutego, trzeba rozwiązać umowę o pracę najpóźniej 27 lutego i do 28 lutego złożyć wniosek o emeryturę wraz ze świadectwem pracy - podpowiada Krystyna Michałek, regionalny rzecznik ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.
Jak dodaje, e-wizytę można wcześniej umówić przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS lub telefonicznie dzwoniąc pod numer telefonu:
- 52 34 18 126 - dla umawiania wizyt w placówkach ZUS w Bydgoszczy, Inowrocławiu, Nakle, Świeciu, Tucholi, Żninie oraz Sępólnie Krajeńskim,
- 54 230 73 76 - dla umawiania wizyt w placówkach ZUS w Toruniu, Włocławku, Grudziądzu, Lipnie, Aleksandrowie Kujawskim, Brodnicy, Rypinie oraz Golubiu-Dobrzyniu.
Po poradę do placówki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można podejść także bez wcześniejszego umawiania. Dostaniemy ją od ręki.
Wybiorą tablice, które są korzystniejsze
Krystyna Michałek zaznacza, że wysokość emerytury zależy od kwoty zwaloryzowanych składek na koncie ubezpieczonego, zwaloryzowanego kapitału początkowego, środków zapisanych na subkoncie oraz średniego dalszego trwania życia. Wpływ na wysokość świadczenia ma również moment przejścia na emeryturę. Nie bez znaczenia są również zarobki. Im wyższe wynagrodzenie, tym wyższe składki i w konsekwencji wyższa emerytura.
Dłuższa aktywność zawodowa przekłada się na wyższą emeryturę. Wynika to z opłacenia dodatkowych składek, ich waloryzacji oraz mniejszej liczby miesięcy życia na emeryturze przyjętej do obliczeń.
- Przeciętnie przedłużenie okresu pracy o rok i opóźnienie o rok przejścia na emeryturę powoduje wzrost świadczenia o około 15 procent. Przekonała się o tym emerytka z naszego województwa, która na emeryturę przeszła w wieku 81 lat i 6-miesięcy, mając ponad 61 lat stażu pracy. Dziś otrzymuje najwyższą kobiecą emeryturę w Polsce, która wynosi 26,8 tys. zł - podaje regionalna rzeczniczka ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.
Co ważne dla przyszłego emeryta, ZUS wyliczając jego świadczenie zawsze sprawdza, które tablice dla ubezpieczonego są korzystniejsze. Czy te, które obowiązywały w czasie ukończenia przez niego wieku emerytalnego czy te, które obowiązują w czasie złożenia wniosku o emeryturę albo wniosku o podjęcie emerytury.
Dla nich korzystniejszy będzie lipiec
Natomiast osoby, które ukończą wiek emerytalny po 28 lutego 2023 roku, nie skorzystają już z marcowej waloryzacji. W ich przypadku korzystnym miesiącem na przejście na emeryturę będzie lipiec. Związane jest to z waloryzacją roczną i kwartalną.