Spośród nadesłanych zgłoszeń komisja konkursowa wyłoni kilkanaście przedstawień, które zakwalifikowane zostaną do udziału w finale, który w tym roku odbędzie się 5 i 6 grudnia.Udział w KATAR-ze mogą brać wszystkie nieformalne grupy teatralne i teatry alternatywne.
Konfrontacje organizowane co roku przez Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury nie są kolejnym przeglądem scen amatorskich. To przede wszystkim platforma wymiany doświadczeń i miejsce spotkania twórców teatru amatorskiego.
Prezentowane w finale spektakle ocenia jury, w skład którego wchodzą doświadczeni i cenieni twórcy i animatorzy ruchu teatralnego oraz krytycy teatralni. Członkowie jury nie ograniczają swojej aktywności tylko do wyłonienia zwycięzcy konfrontacji i wręczenia (zazwyczaj niemałej) nagrody. Równie istotne są rozmowy, które jurorzy prowadzą z uczestnikami przeglądu. Udzielają rad i wskazówek zarówno w indywidualnych rozmowach kuluarowych, jak i podczas ogólnego spotkania twórców, publiczności i grona jurorów. Oprócz tego prezentacje poddane są ocenie młodych teatrologów ze Studenckiego Koła Teatrologicznego UMK.
Teatry amatorskie, które chciałyby wziąć udział w KATAR-ze powinny do 10 października (decyduje data stempla pocztowego) nadesłać do Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury zgłoszenie oraz zapis wideo proponowanego spektaklu.
Szczegółowy regulamin oraz wzory kart zgłoszeniowych dostępne są na stronie internetowej www.woak.torun.pl