MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ostrzeżenie dla beneficjentów programu "Czyste powietrze". Audyt energetyczny budynku jest bardzo ważny

Agnieszka Romanowicz
Agnieszka Romanowicz
Pompa ciepła spełnia swoją rolę tylko w dobrze docieplonym budynku
Pompa ciepła spełnia swoją rolę tylko w dobrze docieplonym budynku Archiwum PPG
- Nie należy przyjmować ofert na wymianę samego źródła ciepła, jeśli dom wymaga docieplenia! To podstawa – podkreśla Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. - Trzeba mieć na uwadze, że zestawienie: pompa ciepła i budynek nieocieplony, to najczęściej wysokie rachunki.

Spis treści

- Mój dom ma tylko 25 lat, fundament i ściany zostały docieplone styropianem, a dach wełną mineralną, okna mam plastikowe, drzwi też szczelne, nie widzieliśmy z mężem potrzeby wydawania pieniędzy na audyt energetyczny domu przed wymianą pieca na pompę ciepła – opowiada Czytelniczka z powiatu bydgoskiego.

Wzrosły rachunki za prąd

Teraz oboje żałują, bo okazało się, że styropianowe docieplenie ścian było siedliskiem gryzoni, a wełna mineralna na poddaszu zsunęła się częściowo i odsłoniła kalenicę. - Wszystko to wyszło na jaw po audycie energetycznym domu, który zrobiliśmy, gdy wzrosły nam rachunki za prąd – wyjaśnia kobieta.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uczula na to, że pompa ciepła sprawdza w się tylko domach dobrze docieplonych:

- Nie należy przyjmować ofert na wymianę samego źródła ciepła, jeśli dom wymaga docieplenia! To podstawa – podkreśla Fundusz. - Trzeba mieć na uwadze, że zestawienie: pompa ciepła i budynek nieocieplony, to najczęściej wysokie rachunki.

Dofinansowanie na audyt energetyczny

Dobór pompy ciepła do potrzeb budynku warto poprzedzić audytem energetycznym obiektu, tym bardziej, że program „Czyste powietrze” oferuje dofinansowanie na „docieplenie budynku z wymianą źródła ciepła, poprzedzone audytem energetycznym” - są to koszty kwalifikowane.

- To kompleksowa i w pełni korzystna oferta Programu – rekomenduje Fundusz. - Dzięki niej beneficjent ma pewność, że dobór nowego źródła ciepła został wskazany zgodnie ze stanem budynku. Co ważne: dla przedsięwzięć „z kompleksową termomodernizacją” możliwe jest uzyskanie wyższych kwot dotacji.

Pompy ciepła tylko z listy ZUM

Pompa ciepła musi mieć odpowiednią moc i sprawność. Fundusz ostrzega, że na rynku zdarzają się nieuczciwi wykonawcy, którzy oferują usługi i produkty niskiej jakości oraz zawyżają ceny.

- Trzeba być czujnym i rozważnym w wyborze dostawcy i firmy instalacyjnej zajmującej się wymianą źródła ciepła – zaleca. - Szczególnie należy uważać na tych, którzy oferują coś za darmo. Jeśli mamy wątpliwości, czy oferta, którą przedstawił wykonawca jest zgodna z potrzebami budynku, można skonsultować to w gminnym punkcie konsultacyjno-informacyjnym „Czystego powietrza”.

Pompy ciepła należy wybierać z listy zielonych urządzeń i materiałów (lista ZUM). Obecnie część pomp z tej listy przechodzi jeszcze weryfikację efektywności i jakości. Po 13 czerwca na liście ZUM będą tylko te pompy, które zdały egzamin.

Będą opóźnienia, ale dotacje zostaną wypłacone

Od początku realizacji Programu (19.09.2018 r.) Fundusz przelał na konta beneficjentów 9 639 489 443 zł. Czytelnicy donoszą o opóźnieniach w wypłacaniu dotacji.

- Jeszcze przez jakiś czas wypłata dotacji przez wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej może być opóźniona, ale każda płatność zostanie zrealizowana – zapewnia NFOŚiGW. - Poza dotychczasowymi przelewami z KPO i NFOŚiGW – łącznie ponad miliard złotych (1 096 900 004 zł) – trwają prace nad wypłatą kolejnych pieniędzy z KPO. Ponadto w kwietniu br. do budżetu programu trafi 6,4 mld zł środków europejskich.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska