- Ze złożeniem e-wniosku na pewno nie będę czekał do ostatniej chwili - mówi Henryk Kiełkowski, rolnik z miejscowości Nowopole (gmina Kikół, powiat lipnowski). Bo w minionym roku wielu gospodarzy z tym zwlekało, nie wiedząc co wpisać do wniosku.
- Wówczas podstawowym problemem był stan ozimin - dodaje Kiełkowski. - Teraz uprawy wyglądają bardzo dobrze, więc warto wypełnić wnioski zanim prace w polu ruszą pełną parą.
Potwierdzili brak zmian
- Do 14 marca br. w Biurach Powiatowych Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Regionalnego ARiMR zostało złożonych 7 510 „Oświadczeń potwierdzających brak zmian w 2019 roku w odniesieniu do wniosku o przyznanie płatności złożonego w roku 2018” - informuje Jolanta Sobecka, dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. - W odniesieniu do liczby wszystkich rolników ubiegających się o pomoc w 2018 r. stanowi to 12,02 proc.
Agencja podaje, że najwięcej oświadczeń złożono w powiatach: toruńskim – 629, włocławskim – 617, świeckim - 571. Z kolei najmniej w powiatach: mogileńskim - 275, wąbrzeskim – 257 i sępoleńskim - 251.
Dyr. Sobecka: - Mimo, że termin składania oświadczeń zakończył się w 14 marca, spodziewamy się jeszcze wpływu kilkuset oświadczeń złożonych za pośrednictwem przesyłki pocztowej (nadanych w terminie naboru).
Teraz przez internet
W piątek, 15 marca, ARiMR rozpoczęła przyjmowanie wniosków z wykorzystaniem aplikacji eWniosekPlus przez internet.
Agencja podaje, że rolnicy, którzy nie mają dostępu do internetu, mogą skorzystać ze stanowisk komputerowych w biurach powiatowych ARiMR oraz technicznej pomocy pracowników agencji. I podkreśla, że stanowiska techniczne nie mają dostępu do drukarek sieciowych ARiMR, zatem w celu zapisania pliku e-wniosku lub potwierdzenia przyjęcia wniosku rolnik korzystający z pomocy ARiMR powinien posiadać urządzenie (tzw. Pendrive USB) umożliwiające zabezpieczenie treści.
Główne zmiany w aplikacji eWniosekPlus w roku 2019:
- rozszerzenie informacji prezentowanych w tabeli z działkami referencyjnymi o listę działek rolnych położonych na danej działce referencyjnej,
- dodanie tabeli zbiorczej z podsumowaniem powierzchni zgłoszonych do danej płatności w zakładce „Podsumowanie”,
- rozszerzenie wydruku wniosku i przeglądu danych o informacje o składnikach międzyplonu w ramach EFA, rozszerzenie funkcjonalności w zakresie zastępowania i wycofywania zwierząt w ramach płatności do bydła i płatności do krów,
- rozszerzenie sprawdzeń kompletności wniosku oraz komunikatów prezentowanych podczas wypełniania wniosku w celu uniknięcia błędów.
O czym warto pamiętać podczas wypełniania wniosku w aplikacji?
Agencja radzi, by zweryfikować, czy wszystkie dane zawarte we wniosku (wypełnionym w oparciu o ten z 2018 r.) są aktualne; dokonać ewentualnych poprawek i uzupełnień; dołączyć niezbędne załączniki.
Poza tym ARiMR zaleca systematyczne zapisywanie wniosku roboczego podczas jego wypełniania.
Po wysłaniu wniosku rolnik otrzyma potwierdzenie jego złożenia. I bardzo ważne - wnioski, które nie zostaną wysłane, jak też te w wersjach roboczych nie stanowią podstawy do przyznania płatności!
Z kolei nie tylko rolnikom, ale i doradcom ARiMR zaleca, aby po wysłaniu wniosku pobrać wysłany do agencji e-wniosek oraz „Potwierdzenie przyjęcia wniosku” na stację roboczą w celu zachowania w pamięci komputera lub wydrukowania go.
Szczegółowe informacje na ten temat znajdują się TUTAJ.
Flash Info odcinek 5 - najważniejsze informacje z Kujaw i Pomorza.